Odkrycia i projekty nastoletniej Polki zrewolucjonizują naukę? Kornelia Wieczorek dumnie reprezentuje nasz kraj
Kornelia Wieczorek nie skończyła jeszcze nawet 18 lat, a już jest rozpoznawalna w środowisku naukowym. Nastolatka ma na koncie międzynarodowe sukcesy badawcze. Jej kolejny pomysł może jeszcze bardziej rozwinąć medycynę. Nad czym pracuje obecnie młoda naukowczyni?
W tym artykule:
- Młoda naukowczyni z Polski podbija świat
- Kornelia Wieczorek chce zrewolucjonizować medycynę
- Nie tylko nauka
Młodzi polscy naukowcy i wybitni uczniowie cieszą się coraz większym uznaniem na arenie międzynarodowej. W ubiegłym roku pisaliśmy o Jakubie Dobosiewiczu z Poznania, który znalazł się w gronie 100 najlepszych uczniów na świecie. O to niezwykle prestiżowe wyróżnienie walczyło 400 tysięcy nastolatków z całego globu.
Młoda naukowczyni z Polski podbija świat
Kornelia Wieczorek również ma powody do dumy. Młoda naukowczyni pochodzi z Łodzi i ma dopiero 16 lat. Na co dzień uczy się w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. O jej projektach zdążyli już jednak usłyszeć badacze między innymi z USA. Dzięki swoim dokonaniom Kornelia Wieczorek trafiła również na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet według magazynu „Forbes”.
Razem z koleżanką, Dianą Serjant, Kornelia Wieczorek opracowała biodegradowalny nawóz oparty na szczepach bakterii Rhizobium. Odkrycie nastolatek jest wyjątkowe, a to dlatego, że stworzony nawóz nie przyczynia się do eutrofizacji wód ani degradacji gleb. Wspomaga za wzrost nasion. Efekt ich badań został doceniony na świecie. Polki reprezentowały nasz kraj podczas naukowego konkursu Regeneron ISEF w Los Angeles. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu Kornelia i Diana dostały się również do finału ogólnopolskiego konkursu Explory.
Dodatkowo Kornelia otrzymała tytuł dwukrotnej laureatki oraz korzystała z mentoringu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, co umożliwiło jej prowadzenie badań przez ostatni rok.
Kornelia Wieczorek chce zrewolucjonizować medycynę
Ambitna licealistka nie spoczywa na laurach. Obecnie razem z kolegą, Leonem Krupą, pracuje nad aplikacją „Skóra bez obaw”, która pomoże w diagnostyce dermatologicznej poprzez analizę zdjęć skóry. Aplikacja ma być szczególnie użyteczna dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, zapewniając łatwiejszy dostęp do wstępnej diagnozy zmian skórnych.
Pomysł udoskonalenia diagnostyki dermatologicznej zrodził się w jej głowie podczas wolontariatu w domu pomocy społecznej w Gdyni.
– Pomagałam seniorom i tam zauważyłam problem. [Aplikacja – przyp. red.] ma pomagać w tej diagnostyce w obliczu niżu demograficznego, który od wielu lat doświadczamy. [...] Takiej aplikacji nie ma jeszcze na rynku – tłumaczyła Kornelia w rozmowie z serwisem nauka.trojmiasto.pl.
Pomimo młodego wieku Kornelia łączy naukę, sport i działalność społeczną, pokazując, że dzięki dobrej organizacji można osiągać znaczące sukcesy w różnych dziedzinach. Nastolatka jest autorką bloga neurochirurgicznego, na którym popularyzuje wiedzę z zakresu neurobiologii. Właśnie z tą dziedziną nauki wiąże swoją zawodową przyszłość.
We wrześniu 16-letnia Kornelia Wieczorek rozpocznie naukę w trzeciej klasie liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Po maturze planuje kontynuować swoją edukację na studiach medycznych. Zamarzyła o tym jeszcze w szkole podstawowej. Młoda naukowczyni nie wybrała jeszcze konkretnej uczelni. Nie zamierza jednak studiować w Polsce, tylko za granicą. Pod uwagę bierze Wielką Brytanię, Irlandię lub Włochy.
Wybitne osiągnięcie licealisty z Krakowa. Nikomu wcześniej się to nie udało
Sukcesy rodaków cieszą jeszcze bardziej, kiedy są dopiero na początku swojej ścieżki kariery. Michał Lipiec, uczeń jednego z krakowskich liceów, jest tego najlepszym przykładem. O jego su...Nie tylko nauka
Kornelia Wieczorek angażuje się również w sport. Trzeba przyznać, że wybrała dość nietypową dyscyplinę. Wraz ze swoim psem Candy uprawia bowiem agility. Jest to sport, w którym psy pokonują tor przeszkód na czas pod kierunkiem swoich przewodników. Treningi wymagają od psa zwinności, szybkości i posłuszeństwa, a od opiekuna umiejętności skutecznej komunikacji i prowadzenia pupila. W pracy z czworonogiem młodziutka naukowczyni stosuje metody behawioralne zgodne z budową neuroanatomiczną psów.
Nastolatka i jej pies mają na koncie wiele sukcesów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Kornelia jest członkinią kadry reprezentacji Polski w agility i dwa lata temu zdobyła mistrzostwo świata. W ubiegłym roku uczestniczyła w Junior Open Agility World Championships 2023, które odbyły się w Dallas.
Źródło: nauka.trojmiasto.pl.