Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 rozpocznie astronomiczne lato. Gdzie możemy je obejrzeć?
Szybkimi krokami zbliża się dzień w kalendarzu, gdy dzień przestaje się wydłużać a noc skracać, i następuje proces odwrotny. Symbolicznie niejako moment ten część mieszkańców półkuli północnej będzie miała odznaczony obrączkowym zaćmieniem Słońca. Polacy też zobaczą jak Księżyc na chwilę przesłoni Słońce, ale fajerwerków raczej nie będzie.
- Jan Sochaczewski
Już 20 czerwca o godz. 23.43 polskiego czasu nasza gwiazda znajdzie się w najbardziej na północ wysuniętym punkcie ekliptyki i da sygnał początku astronomicznego lata. Co ciekawe, niemal w tym samym czasie nasz satelita przejdzie przez nów i zasłoni tarczę Słońca.
Gdzie będzie dobrze widać to zaćmienie? Sugerując się mapką publikowaną przez NASA na stronie poświęconej tym zjawiskom, w dużej części południowo-wschodniej Europy i w większości Azji. Oraz w Bieszczadach i koło Zakopanego.
Grafika: Google Maps
Właściwie warto spojrzeć w niebo tylko jeżeli przebywać się będzie na południe od linii Wetlina – Czarna Góra. Na marginesie – mówimy o obserwacji z pomocą teleskopu. Faza tego konkretnego zjawiska nad Polska będzie mniejsza od 1 proc.
Dla tych, którzy będą w odpowiednim regionie Ziemi, zaćmienie obrączkowe okaże się spektakularnym wydarzeniem. To na jego widok (a już zdecydowanie zaćmienia całkowitego) pozbawieni dostępu do dzisiejszej wiedzy ludzie klękali w przerażeniu czekając na koniec świata.
Zaćmienia obrączkowe są podobne do całkowitego zaćmienia w tym względzie, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii jedno na wprost drugiego (z perspektywy obserwatora z Ziemi). Różnica jednak w tym, że przy obrączkowym Księżyc nie może kompletnie zasłonić tarczy słonecznej, bo jest zbyt daleko od Ziemi. Dlatego nam wydaje się nieco mniejszy od Słońca – wyjaśnił w CNN Alex Young, zajmujący się fizyką Słońca astronom z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.
Jan Sochaczewski