Nikon High Grade
Odkąd w ofercie firmy Nikon pojawiły się lornetki serii High Grade, inni czołowi producenci optyki obserwacyjnej poczuli się zagrożeni. Pojawiła się bowiem na rynku bardzo wszechstronna seria lornetek, która będąc wyraźnie tańsza od najlepszych produktów takich marek jak Leica, Zeiss czy Swarovski, oferowała optykę na tym samym, najwyższym poziomie.
Najkrótsza charakterystyka lornetek High Grade to perfekcyjna optyka, solidna mechanika i wzorowa ergonomia. Zacznijmy więc od optyki. Wielosoczewkowy obiektyw daje obraz o doskonałej korekcji aberracji osiowych i pozaosiowych. Mimo, że nie zastosowano w nim szkła optycznego ED, obrazy wyróżniają się brakiem aberracji chromatycznej, co bezpośrednio wpływa na ostrość i kontrast obrazu. Pryzmaty dachowe posiadają powłoki srebrowe wyjątkowo skutecznie odbijające światło. Zapewnia to w zasadzie bezstratną transmisję wiązki światła przez pryzmaty w stronę okularów. Te z kolei to zaawansowane układy optyczne, cechujące się szerokim polem widzenia i wzorową korekcją krzywizny pola. Dzięki temu obrazy w lornetce wyróżniają się bardzo dobrą ostrością aż do samego brzegu pola widzenia. Wszystkie powierzchnie powietrze/szkło pokryte są zaawansowanymi powłokami antyodbiciowymi, które minimalizują odblaski mogące negatywnie wpłynąć na kontrast obrazu. Dzięki tym powłokom, lornetki High Grade mogą poszczycić się wyjątkowo wysoką transmisją w całym zakresie światła widzialnego oraz naturalnym oddaniem kolorów.
Najwyższej jakości optyka na nic by się zdała, gdyby nie została zamontowana w precyzyjnym mechanizmie. Szkielet lornetek High Grade stanowi aluminiowy odlew ciśnieniowy, który w idealny sposób łączy lekkość i wysoką sztywność. Zestaw o-ringów dba o hermetyczne zamknięcie wnętrza lornetki, które wypełnione jest azotem. Sprawia to, że lornetka jest całkowicie wodoszczelna i zabezpieczona przed zaparowaniem wewnątrz.
Pokrycie lornetki gumą zapewnia pewny chwyt, niezależnie od tego czy trzymamy są w spoconych dłoniach latem, czy też obsługujemy lornetkę zgrabiałymi z zimna palcami w rękawiczkach. Obicie gumą uodparnia lornetkę także na wstrząsy i niewielkie uderzenia. Pokrętło ustawiania ostrości obraca się bez żadnego luzu i z właściwym oporem, co ma kluczowe znaczenie przy precyzyjnym ustawianiu ostrości. Do wysokiego komfortu obserwacji przyczyniają się także regulowane i pokryte miękką gumą muszle oczne, umożliwiające poprawne ulokowanie okularów lornetki względem oczu.
Który model serii High Grade wybierzemy: kompaktowy 10x25, uniwersalny 10x32 czy też wyróżniający się szczególnie jasnym obrazem 8x42 – zależy tylko od naszych preferencji. W każdym przypadku będzie to jednak doskonały wybór.