Niezwykłe badanie wykazało, że psy wyczuwają stres ludzi. I stają się przez to pesymistami
Zapach ludzkiego stresu wpływa na emocje psa. A także na decyzje, jakie podejmuje. Naukowcy wykazali to, każąc właścicielom psów rozwiązywać zadania matematyczne i obserwując, co następnie dzieje się ze zwierzętami. Okazało się, że psy wyczuwają stres ludzi.
W tym artykule:
- Co czuje pies?
- Badania na psach
- Czujesz stres? Nic dobrego cię nie spotka
- Stres przenoszony w powietrzu
Czy pies może „zarazić się” emocjami właściciela? Jak najbardziej. Jeśli podejrzewasz, że twój pies wyczuwa, kiedy się stresujesz, masz rację. Jednak twój stres wypływa nie tylko na dobrostan emocjonalny zwierzęcia. Ale również na jego nadzieje związane z przyszłością.
Naukowcy po raz pierwszy sprawdzili, jak trudne chwile dla ludzi przekładają się na zachowanie psów. Niezwykły eksperymenty i płynące z nich wnioski opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Co czuje pies?
Ludzie nie mają problemu z rozpoznaniem, kiedy inne osoby wokół nich są zestresowane. Podświadomie rejestrujemy napięcie takiego człowieka, co wpływa na nasze emocje i zachowania. Co ciekawe, to samo dotyczy psów. Poznają nasz stres po zapachu i są w stanie ocenić jego natężenie.
Łatwo się domyśleć, że może to wpływać na emocje zwierząt. Ale nie tylko. Nowe badania – przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z University of Bristol – wykazały, że gdy psy powąchają pot zestresowanego człowieka, zmienia się również ich zachowanie. Stają się „pesymistyczne”. Czyli nie spodziewają się, że w przyszłości może ich spotkać coś dobrego.
Badania na psach
Naukowcy zaprosili do testów 18 opiekunów psów wraz ze swoimi zwierzętami. Ludzi podzielono na dwie grupy. Jedna musiała rozwiązywać test matematyczny. Druga zaś słuchała relaksującej muzyki. Naukowcy zebrali próbki potu od obu grup.
Psy dostały znacznie przyjemniejsze zadania. Znalazły się w pomieszczeniu, w którym ustawiano miskę. Naukowcy nauczyli psy, że gdy miska staje w jednej części pokoju, zwierzęta znajdą w niej smakołyk. Kiedy zaś zostanie postawiona w innej – pozostanie pusta.
Psy zrozumiały to bardzo szybko. Efekt był łatwy do przewidzenia. Kiedy miska stawała w miejscu oznaczającym, że zawiera coś pysznego, zwierzęta podchodziły do niej bardzo szybko. W przeciwnym wypadku, nie mając nadziei na nagrodę, nie spieszyły się.
Czujesz stres? Nic dobrego cię nie spotka
Teraz przyszedł czas na właściwą część eksperymentu. Nową miskę stawiano pomiędzy dwoma znanymi już psom miejscami. To, jak szybko pies do niej podchodził, pokazywało jego oczekiwania. Jeśli się spieszył, najwyraźniej spodziewał się nagrody. Gdy się ociągał, nie oczekiwał niczego dobrego.
Na jego nastawienie wpływał zapach, jaki wyczuwał. W tej części eksperymentu badacze dali psom do powąchania pot ludzi – zestresowanych lub nie. Gdy psy poczuły pot nieznajomych osób, które miały do czynienia z matematyką, udawały się zbadać zawartość nowej miski bardzo wolno. Zupełnie jakby zapach stresu przygnębił je i pozbawił nadzieli co do przyszłości. Można zatem stwierdzić, że psy wyczuwają stres ludzi.
Psy rozumieją średnio 89 słów. Które rasy są najmądrzejsze?
Te psy reagują na więcej słów i wyrażeń niż inne. Dlaczego?Stres przenoszony w powietrzu
– Właściciele psów wiedzą, jak bardzo zwierzęta są wyczulone na ich emocje – mówi dr Nicola Rooney z Bristol Veterinary School, główna autorka badań. – Tutaj pokazujemy, że nawet zapach zestresowanego, nieznanego człowieka wpływa na stan emocjonalny psa, postrzeganie nagród i zdolność uczenia się. Treserzy psów pracujących mówią często o stresie „przenoszony przez smycz”. My pokazaliśmy, że może on również przenosić się w powietrzu – dodaje badaczka.
Rooney podkreśla, że zrozumienie wpływu ludzkiego stresu na dobrostan psów jest ważne w bardzo wielu sytuacjach. – Ten czynnik należy wziąć pod uwagę w przypadku psów przebywających w hodowlach oraz podczas szkolenia psów domowych i psów pracujących, takich jak psy asystujące – mówi naukowczyni.
Źródło: Scientific Reports, EurekAlert, Guardian