Naukowcy wzywają do obrony astronomii! Ponad 7 tysięcy osób zareagowało natychmiast
Astronomia ma przestać być samodzielną dyscypliną naukową, a stanie się jedną z nauk fizycznych – to pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Astronomowie biją na alarm.
Naukowcy zareagowali natychmiast. Ich petycja w obronie statusu nauki została podpisana przez 7763 osoby w ciągu zaledwie 2 dni. Większość z sygnatariuszy to osoby pracujące w ośrodkach naukowych lub z tytułami naukowymi.
Podziękowania na stronie petycji PTA.
Na czym polega problem? Polskie Towarzystwo Astronomiczne tłumaczy, że o życiu naukowym astronomów będą decydować fizycy i będzie swego rodzaju degradacja nauki, którą do tej pory Polska się chwaliła.
"Aplikacje na granty badawcze w zakresie astronomii, doktoraty i habilitacje będą oceniane przez fizyków - czytamy na stronie facebookowej PTA - Współczesna astronomia, którą możemy podzielić na astrofizykę i kosmologie to odrębna dojrzałą empirycznie nauka, ze swoją bardzo istotną specyfiką metody badawczej."
Nie chodzi tylko o tytuły czy prestiż, sprawa dotyczy konkretnych badań i pieniędzy, degradacja ma utrudnić starania o międzynarodowe granty.
"W końcu brak astronomii jako dyscypliny spowoduje, że już nie będzie doktoratów z tej dyscypliny (a tylko z nauk fizycznych). Owszem tematyka badań pozostanie, ale brak odrębnej dyscypliny może spowodować w dłuższej perspektywie zniechęcenie młodych ludzi do tej tematyki badań" - czytamy.
Polskie Towarzystwo Fizyczne wyraziło poparcie dla astronomów i poprosiło internautów o podpisywanie petycji.
Aż trudno uwierzyć, że taki pomysł pojawił się w projekcie rozporządzenia przygotowanym przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W uzasadnieniu przygotowanym przez kierowany przez Jarosława Gowina urząd czytamy:
“Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora albo stopień doktora w zakresie sztuki.
Brzmi to o tyle kontrowersyjnie, że prace polskich astronomów są znane na świecie i doceniane przez międzynarodowe środowiska naukowe. Cytowalność prac naukowych polskich astronomów jest o około 25% wyższa od średniej światowej.
Wśród samodzielnych dyscyplin naukowych znalazła się natomiast... teologia.