Oni nie znają naszej cywilizacji. Jesteśmy dla nich śmiertelnym zagrożeniem
Na tych zdjęciach widać mieszkańców Amazonii, którzy nigdy wcześniej nie kontaktowali się z naszą cywilizacją. Niestety mają spore problemy. Niedaleko ich osady jest nielegalnie wydobywane złoto. Te kopalni to dla plemienia Yanomami śmiertelne zagrożenie
Zdjęcia odizolowanej od cywilizacji wioski Indian Yanomami natychmiast spotkały się z żywym odzewem ze strony lokalnych władz oraz obrońców praw człowieka. Osada znajduje się na terenie rezerwatu na granicy brazylijsko-wenezuelskiej.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku. Zrobili je funkcjonariusze FUNAI, brazylijskiej agencji do spraw tubylców, podczas patrolu zbierającego informacje o nielegalnym wydobyciu złota w obrębie dżunglii.
Ta sama grupa Yanomami została zaobserwowana cztery lata temu podczas lotu w innym regionie. Członkowie społeczności Moxihatetema nie tylko nie mieli kontaktu z cywilizacją ale także z innymi grupami Yanomami.
- Ich ogrody są ogromne i wydają się zdrowi – ocenia Guilherme Gnipper, pracownik FUNAI, który wykonał zdjęcia. Dodał, że choć niespecjalnie bali się samolotu w ich wiosce nie było widać żadnych śladów cywilizacji jak choćby aluminium, czy materiałowych ubrań.
- Żyją w kompletnej izolacji, to było jak podróż w czasie – dodaje Gnipper.
Przewodniczący Hutukara Yanomami Association, szaman Davi Kopenawa nie kryje natomiast obaw o los tej grupy. Reprezentuje on około 22 tysiące Yanomami żyjących w brazylijskim rezerwacie.
- Obawiam się, że górnicy ich znajdą i wybiją do ostatniego – mówi. Obecnie według lokalnych służb w dżungli nielegalnie kopie około 5 tysięcy osób. FUNAI, której budżet ścięto niedawno o ponad jedną trzecią, przyznaje, że nie radzi sobie ze skalą tego zjawiska, które wciąż się rozrasta.
Nawet jeśli nie dojdzie do przemocy, kontakt z górnikami może oznaczać zarażenie się przez Indian chorobami, przed którymi nie będą mogli się obronić. Kopenawa zaapelował do społeczności międzynarodowej by ta zaczęła naciskać na rząd Brazylii w tej sprawie i zmusiła go do większej ochrony tej i innych podobnych grup oraz rezerwatów.
Źródło: National Geographic News
1 z 2
Indianie Yanomami
Wioska Moxihatetema
Fot. GUILHERME GNIPPER TREVISAN/HUTUKARA
2 z 2
Indianie Yanomami
Wioska Moxihatetema
Fot. GUILHERME GNIPPER TREVISAN/HUTUKARA