Reklama

Goście: Jakub Pająk
Karawany jednogarbnych wielbłądów od początku naszej ery zaczynają przemierzać rozległe przestrzenie największej gorącej pustyni świata. Jej największym bogactwem przez wieki była sól kamienna stanowiąc istotny środek wymiany w handlu z Czarną Afryką (m.in. za złoto). We współczesnym świecie nadal są miejsca, gdzie handlowe karawany po "białe złoto Sahary" są na porządku dziennym, a ich organizacja oraz metody eksploatacji i transportu nie zmieniły się zasadniczo od kilkuset lat.
W północnej części Mali regularne karawany liczące do kilkuset sztuk dromaderów wciąż przemierzają pustynny szlak z Timbuktu (bądź innych miejscowości nad Nigrem) do położonych w głębi Sahary kopalń soli Taoudenni (blisko 1500 km tam i z powrotem). Przez ponad sześć tygodni podglądałem codzienne życie na solnym szlaku, jako pomocnik (poganiacz wielbłądów) w prowadzonych przez Maurów karawanach.
Jakub Pająk - aktualnie doktorant geoturystyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska krakowskiej AGH. Naukowo zajmuje się Saharą, z zamiłowania podróżnik i fotografik.
Radio Kraków 101,6 w Małopolsce (można słuchać przez internet www.radiokrakow.pl). W programie do wygrania bilet lotniczy!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama