Reklama

W tym artykule:

  1. Według modelu opracowanego przez naukowców religia jest instynktem
  2. Religijność wzmaga się w stresie. Inteligencja pomaga rozwiązywać problemy
Reklama

"Pytanie, dlaczego bardziej inteligentni ludzie mają tendencję do bycia ateistami, sięga czasów starożytnych Greków i Rzymian. Już wtedy uważano bowiem bowiem, że taka korelacja faktycznie istnieje. Obecnie także powstaje wiele badań poświęconych temu zagadnieniu" - mówi dr Edward Dutton z Instytutu Badań Społecznych w Ulsterze w Wielkiej Brytanii.

Według modelu opracowanego przez naukowców religia jest instynktem

Dr Dutton, wraz z dr. Dimitrim Van der Lindenem z Uniwersytetu w Rotterdamie w Holandii, opracował tzw. Intelligence-Mismatch Association Model. Jego celem jest odpowiedź na pytanie, dlaczego - według dowodów historycznych oraz najnowszych badań przeprowadzonych w różnych krajach i między różnymi grupami społecznymi - inteligencja wydaje się być negatywnie związana z religijnością.

Tracimy wiarę. Najnowsza religia nr 1 na świecie to brak wyznania

Świeckość przybiera na sile, a ateiści i agnostycy próbują powiększyć i urozmaicić swoje szeregi.
Profesor Richard Dawkins (po prawej) pozuje z dziennikarką Guardian Ariane Sherine w ramach kampanii promującej ateizm fot. Getty Images
Profesor Richard Dawkins (po prawej) pozuje z dziennikarką Guardian Ariane Sherine w ramach kampanii promującej ateizm fot. Getty Images

Wspomniany model oparty jest na założeniach psychologii ewolucyjnej, a konkretnie zasady postulowanej przez Satoshiego Kanazawę, zwanej zasadą Savanna-IQ. Zgodnie z nią ludzkie zachowanie zawsze będzie zakotwiczone w środowisku, w którym rozwijali się jego przodkowie.

W oparciu o swój model, Dutton i van der Linden stwierdzili, że religia powinna być uważana za oddzielną domenę ewolucyjną lub instynkt. Natomiast inteligencja jest czymś, co pozwala ludziom wznosić się ponad instynkty.

Według badań najnudniejsi ludzie to religijni analitycy baz danych. Co jeszcze nudzi nas w innych?

Kim są najnudniejsi ludzie? Badacze opracowali archetyp największego nudziarza na podstawie naszych stereotypów i uprzedzeń.
Według badań najnudniejsi ludzie to religijni analitycy baz danych. Co jeszcze nudzi nas w innych?
fot. Shannon Fagan/Getty Images

"Jeśli religię uznamy za instynkt, to inteligencja może być rozumiana jako coś, co pozwala przezwyciężać instynkty i racjonalnie rozwiązywać problemy. Oznacza ciekawość intelektualną i otwartość umysłu na rozwiązania i możliwości pozainstynktowne" - tłumaczy dr Dutton.

Religijność wzmaga się w stresie. Inteligencja pomaga rozwiązywać problemy

Zdaniem naukowca religijność - rozpatrywana jako instynkt - wzmaga się wyraźnie w warunkach stresowych. "W okresach dużego stresu ludzie mają skłonność do działań instynktownych. Istnieje wiele dowodów na poparcie tej tezy. Natomiast inteligencja pozwala zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na trudną sytuację z dystansu i rozważyć różne opcje działania" - mówi autor pracy.

Lubią swoje własne towarzystwo. 11 wspólnych cech, które mają osoby bardzo inteligentne

Test na IQ to nie wszystko. O ludzkiej inteligencji mogą świadczyć interakcje społeczne, wybory życiowe i postawy. Jak zatem wygląda przepis na inteligentną osobę?
11 wspólnych cech, któe mają ludzie silni psychicznie fot. Getty Images
fot. Getty Images

Obaj naukowcy uważają też, że osoby, które mają tendencję do działań nieinstynktownych, zawsze lepiej rozwiązują problemy. "To ważne, ponieważ w zmieniających się warunkach życia lepsze panowanie nad odruchami instynktownymi będzie się wiązać z większą zdolnością do rozwiązywania problemów. A co za tym idzie będzie ewolucyjnie pożądane" - podsumowuje dr van der Linden.

Reklama

Źródło: Evolutionary Psychological Science.

Reklama
Reklama
Reklama