Koniec mody na drwala! Zobacz, jak możesz pomóc w ocaleniu Puszczy Karpackiej
Nie musisz ścinać brody. Stań w obronie najstarszych i najcenniejszych karpackich drzew, które mogą zostać wycięte w każdej chwili.
Nie chodzi jednak o przystojnych brodaczy, ale o zwrócenie uwagi na problem postępującej wycinki Puszczy Karpackiej.
Puszcza stanowi rozległy kompleks leśny na obszarze południowej Polski o powierzchni ok. 315 tys. ha. Pierwotnie rozciągała się na terenie całych Karpat, z wyjątkiem najwyższych partii Tatr, Bieszczadów oraz Babiej Góry. Obecnie tereny leśne są silnie zredukowane poprzez wylesianie pod uprawy i poza niewielkimi obszarami ochrony użytkowane są gospodarczo.
Puszcza Karpacka stanowi ważną ostoję dla wielu rzadkich i chronionych gatunków zwierząt – żyją tu: niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, żubr oraz wąż Eskulapa, z ptaków – bocian czarny i puchacz. Bogactwo gatunków łownych (jeleń, dzik]).
Akcja SOS Karpaty
Akcja jest początkiem wieloletniego programu dla polskich Karpat, który obejmie również inne problemy związane z ochroną karpackiej przyrody.
WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zachęcają wszystkich mieszkańców Polski, do tego, aby stali się strażnikami Karpat. Już wcześniej rozpoczęły projekt „Twój głos ratuje Twój las!”, którego celem jest włączenie społeczeństwa w proces planowania gospodarki leśnej w nadleśnictwach karpackich, poprzez monitoring powstających Planów Urządzania Lasu.
Teraz każdy może wziąć udział w tej niezwykle ważnej akcji. Ocalmy Puszczę Karpacką, bo takich miejsc, oprócz Puszczy Białowieskiej, w Polsce praktycznie już nie ma!
- Lasy Państwowe systematycznie wycinają największe i najstarsze drzewa Puszczy Karpackiej - alarmują organizacje pozarządowe, postulując utworzenie tam rezerwatu, a z czasem - Turnickiego Parku Narodowego. LP zapewniają, że działają w ramach prawa.
Więcej przeczytasz na stronie PAP. Apel podpiszesz na www.karpaty.wwf.pl
http://www.wwf.pl/?17400/SOS-Karpaty--Ocal-Puszcze-Karpacka