Niesporczak przetrwa nawet w kosmosie! Oto malutki komandos na ośmiu nogach
Człowiek potrafi przystosować się do prawie każdych warunków. Karaluchy mają wielokrotnie wyższą wytrzymałość na promieniowanie radioaktywne. Ale to malutkie zwierzątko zawstydziło wszystkich swoimi zdolnościami do przetrwania. Jako jedyne wytrzyma w kosmicznej próżni, można je zamrozić, ugotować, a ono i tak wytrzyma.
Niesporczaka, bo tak nazywa się to stworzenie, zobaczymy jedynie pod mikroskopem. Jako jego odkrywcę podaje się często wynalazcę mikroskopu, Antoniego van Leeuwenhoeka. Miał go po raz pierwszy zobaczyć w osadzie na rynnie w 1702. Wytrzymałość tych organizmów jest imponująca, naukowcy spotykali je w najróżniejszych rejonach, nawet takich jak wierzchołki Himalajów czy lodowe pustynie kół podbiegunowych. Co więcej, potrafiły przetrwać w zupełnym zamrożeniu, ugotowaniu, a nawet bardzo wysokim promieniowaniu. To jedyne organizmy, które powróciły z “wycieczki” w kosmos i przetrwały nie tylko zero absolutne, ale i promieniowanie kosmiczne.
Ostatnio niesporczak znów stał się sławny. Wszystko z powodu badań naukowców z University of North Carolina, którzy zbadali jego DNA. Okazało się, że aż 17,5 % cudzych genów. W przypadku bakterii i innych mikroorganizmów często dochodzi do tego, że podczas kopiowania DNA pojawi się “gość” z innego organizmu. U niesporczaka jest tego jednak wyjątkowo dużo. Według naukowców możliwe, że właśnie to jest klucz do zrozumienia tajemnicy jego niesamowitych zdolności przetrwania. Co więcej, otwiera to drogę do innego myślenia o ewolucji, gdzie gatunki zmieniały się nie tylko w obrębie własnych rodzin, ale i wymieniały się cechami z innymi gatunkami.
Źródło: National Geographic News