Hawaje nie tylko dla bogaczy
Nawet jeśli nie jesteś milionerem, możesz przeżyć wakacje w stylu George'a Clooneya. Zdradzamy sprawdzone sposoby na niskobudżetowy wyjazd oraz podpowiadamy, co warto zobaczyć na Hawajach.
Hawaje to jedno z najpiękniejszych, najgościnniejszych, ale i najodleglejszych od Polski miejsc. Sześć głównych wysp archipelagu, który od najbliższego lądu dzieli ponad 4 tys. km, ma fantastyczny klimat – bez upałów, ale ze stałymi temperaturami pozwalającymi na korzystanie ze słońca oraz wody przez cały rok.
Za pobyt w takim raju trzeba jednak słono zapłacić, co oczywiście cieszy mieszkańców wysp, dla których turystyka jest głównym źródłem przychodów.
Co robić, by wakacje na Hawajach nas nie zrujnowały?
Po pierwsze planować z wyprzedzeniem, po drugie śledzić fora dyskusyjne pełne cennych rad. Na miejscu zaś podpatrywać mieszkańców – gdzie robią zakupy, gdzie jedzą, dokąd jeżdżą na plażę.
O wskazówki można pytać choćby w przydrożnych barach i restauracjach – ich pracownicy zazwyczaj doskonale wiedzą, jak oszczędzać. Płace na Hawajach nie są znacząco wyższe niż w innych częściach USA, za to koszty życia zdecydowanie przekraczają średnią.
Co z pamiątkami? Nie dajcie się zwieść „rzemieślniczym” wyglądem przydrożnych stoisk – zazwyczaj oferują one dokładnie to samo co w dużych (i znacznie tańszych) sklepach. Breloczki, figurki i ubrania w 99 proc. i tak wykonane są poza Hawajami. Moje ważne odkrycie? W sieci sklepów Hilo Hattie każdy odwiedzający otrzymuje bezpłatnie naszyjnik z muszelek, bez względu na to, czy dokona tam zakupów.
Oto kilka wskazówek:
Unikaj okresu wakacyjnego
Na Hawajach sezon trwa cały rok, bilety lotnicze warto kupować poza wakacyjnym i świątecznym szczytem. Połączenia z Warszawy można znaleźć już za 2700 zł, ewentualnie dolecieć na Zachodnie Wybrzeże i tam szukać lotów w okazyjnych cenach. Za bilet w obie strony z Los Angeles trzeba zapłacić ok. 400 dol. Wymagana jest wiza amerykańska, która kosztuje ok. 500 zł, ale ważna jest 10 lat i pozwala zwiedzić całe USA.
Kupuj taniej z kartą rabatową
Ceny artykułów spożywczych mogą turystów przyprawić o zawrót głowy – bochenek chleba to wydatek ok. 6 dol., litr mleka ok. 5. Warto wyrobić sobie karty rabatowe do dużych sklepów, np. Foodland czy Target, dzięki czemu za zakupy płaci się nawet 40 proc. mniej. W centrach handlowych i na lotniskach znajdują się stojaki z kuponami rabatowymi, promocji można szukać również na stronach internetowych sklepów. Owoce i lekkie przekąski można kupić na przydrożnych straganach, nawet 2–3 razy taniej niż w supermarkecie. Na wyspie O'ahu warto zainwestować w kartę Go O'ahu, w cenę której wliczonych jest 36 lokalnych atrakcji, m.in. całodniowa wycieczka po wyspie, wizyta w Polinezyjskim Centrum Kulturalnym, wypożyczenie deski surfingowej z wiosłem, rejs katamaranem czy snorkling w Hanauma Bay. Koszt dwudniowej karty to 100 dol., za kartę ważną przez jeden dzień zapłacimy 55 dol.
Rezerwuj wcześnie
Loty pomiędzy wyspami należy rezerwować z wyprzedzeniem. Kupując w ostatniej chwili, zapłacimy sporo drożej, na dodatek często brakuje miejsc, bo samolot jest obecnie jedynym środkiem transportu pomiędzy wyspami.
Spakuj się lekko
Na Hawajach potrzebne są klapki, krótkie spodenki i T-shirty, ewentualnie lekka bluza na wietrzne wieczory. Wszystko można kupić na miejscu w cenach bardziej atrakcyjnych niż w Polsce. Mały bagaż pozwoli przemieszczać się taniej – nadanie walizki kosztuje w Hawaiian Air aż 17 dol.
Show obejrzyj na plaży
Nie musicie płacić za oglądanie tańców hula – na Waikiki Beach kilka razy w tygodniu odbywają się pokazy tradycyjnych tańców sponsorowane przez lokalne hotele. Wstęp jest wolny, a widoki niesamowite.
Nocuj dalej od centrum
Najtańsze noclegi na Hawajach to hostele i małe hotele z dala od centrum miejscowości. Wszystkie hostele oferują zarówno łóżka – za 20–30 dol. za noc, jak i prywatne pokoje za blisko 55–60 dol. Większe grupy mogą skorzystać z pokoi rodzinnych – za blisko 100 dol. w pokoju mogą przenocować cztery osoby. Popularne są apartamenty od 130 dol. za dobę i hotele od 150 dol. za dobę.
Jedzenie bierz na wynos
Imigranci z Azji stanowią znaczącą część ludności Hawajów. Można tu znaleźć świetne knajpki serwujące mieszankę kuchni azjatyckiej i polinezyjskiej. Za 10–12 dol. dostępne są zestawy obiadowe. W sklepach kupimy hawajski plate lunch – zestaw na wynos (ryż, kurczak, wieprzowina lub marynowana ryba oraz deser).
Co warto zobaczyć?
5. O’AHU, WAIKIKI
Fot. Shutterstock
Na tej plaży narodził się współczesny surfing. Warto wypożyczyć deskę za 20 dol. i spróbować swoich sił na falach.
4. O’AHU, KUALOA RANCH
Fot. Shutterstock
Ranczo było plenerem wielu filmów i seriali, m.in. Godzilli, Parku jurajskiego czy Zagubionych. Na zwiedzanie można wybrać się quadem lub np. konno.
3. MAUI, WULKAN HALEAKALA
Fot. Shutterstock
Rowerzyści mogą skorzystać z oferty zjazdu w dół ze szczytu wulkanu. Prędkości są zawrotne!
2. KAUA’I, NA'PALI COAST
Fot. Shutterstock
Do pokrytych najwyższymi na świecie klifami Na'Pali Coast można dotrzeć m.in. łodzią odpływającą z Port Allen.
1. KAUA’I, WAILUA
Fot. Shutterstock
Rzeka i malownicze krajobrazy z wodospadami Opaekaa i Wailua oraz słynną Fern Grotto znajdują się zaledwie 15 min jazdy od lotniska w Lihue.
Tekst: Konrad Drozdowski