E-papierosy zwiększają ryzyko udaru i chorób serca nawet o 71%
W założeniu „vaping” miał zastąpić tradycyjne palenie tytoniu i pomóc wyrwać się ze szkodliwego nałogu. Nowe badania pokazują jednak, że nie jest to wcale droga do zdrowia, a wręcz przeciwnie.
W USA co dwudziesty dorosły przeszedł na e-papierosy i jak donosi American Heart Association (AHA) nałóg ten potrafi zwiększyć ryzyko ataku serca o parwie 60%. Oprócz tego e-palacze mają o 71% wyższe szanse na udary i zawały.
Badanie przeprowadzono na próbie 400 tysięcy osób, u których wyniki wskazały na zależność między paleniem a formowaniem się skrzepów krwi. W tej grupie naliczono około 66% e-palaczy, a oprócz wspomnianych wcześniej zagrożeń dopisano zwiększone o 40% ryzyko chorób serca.
Eksperci, wraz ze wzrostem popularności e-papierosów, wieszczą nadejście prawdziwej fali chorób serca na skalę populacji.
- To w oczywisty sposób niepokojące – mówi Larry Goldstein szef departamentu neurologii i jeden z dyrektorów Kentucky Neuroscience Institute – To wierzchołek potencjalnej góry lodowej, fali chorób układu krążenia, która nadejdzie w przyszłości szczególnie, że to tak popularne u młodzieży.
Według Goldsteina badanie AHA jest pierwszym, które dostarcza twardych dowodów na związki e-palenia z tego typu chorobami.
W USA szacuje się, że 11% młodzieży w wieku licealnym korzysta z e-papierosów, pali je także co dwudziesty dorosły Amerykanin.
Przeczytaj także: Plaga e-papierosów wśród młodzieży. "To będzie problem zdrowotny tej dekady" ---->
Na otarcie łez badacze z AHA dodają, że nie ma dowodów na to by e-papierosy kogokolwiek zabiły, choć 4,2 e-palaczy uczestniczących w badaniu miało zawał.
Opublikowane w ubiegłym roku przez Public Health England badanie pokazało, że około 44% palaczy jest przekonanych, że e-papierosy są tak samo niebezpieczne jak te tradycyjne.
Jednocześnie autorzy badania przekonywali, że nie jest to prawda i te elektroniczne mimo wszystko są 95% mniej ryzykowne.