Wrota piekieł, latarnia Maracaibo. Dziwne zjawiska na Ziemi [ZESTAWIENIE]
Nasza planeta jest miejscem zdumiewającym. Trzecia planeta od słońca, jako jedyna ze znanych planet wykształciła życie i wspaniałą naturę, która wyróżnia ją w znanym wszechświecie. Natura potrafi nas zaskakiwać niebywałymi zjawiskami, rzadkimi fenomenami, które niewidywane na co dzień obrastają czasem w mity i wywierają ogromne wrażenie na wszystkich tych, którym dane będzie je ujrzeć. Oto kilka najdziwniejszych i najbardziej niezwykłych zjawisk na Ziemi, jakie możemy zaobserwować.
- Redakcja
Dziwne zjawiska na Ziemi: Wędrujące kamienie
Na terenie Parku Narodowego Dolina Śmierci w Kalifornii znajduje się wyschnięte jezioro Racetrack Playa, a na nim wędrujące kamienie. Przez niemal wiek badacze głowili się jak to możliwe, że kamienie poruszają się tam i zostawiają na Ziemi długi ślad, zupełnie jakby niewidzialna siła pchała je przed siebie. Ruch tego co powinno być nieruchome wywoływał niemałe zainteresowanie.
Po wielu latach badań, dopiero w 2013 roku udało się „przyłapać” kamienie na gorącym uczynku za pomocą nadajnika GPS. Naukowcy ustalili, że aby kamienie mogły „wędrować” muszą mieć miejsce określone okoliczności:
- musi spaść deszcz na tyle ulewny, by pokryć jezioro kilkucentymetrową warstwą wody, ale nie przykrywający kamieni,
- noc musi być mroźna, aby wytworzyła się warstwa lodu na tyle gruba by utrzymać kamienie, ale na tyle cienka, by zebrana woda nie zamarzła do samego dna
- za dnia pod wpływem słońca lód musi popękać na kry, na których kamienie „płyną” przemieszczając się z wiatrem i zostawiając ślady.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Chmury soczewkowate
Kto choć raz widział chmurę soczewkowatą, chętnie uwierzy w istnienie UFO. Te niesamowite chmury o spodkowatym kształcie zobaczyć można w okolicy masywów górskich na wysokości od 3 do nawet kilkunastu kilometrów nad powierzchnią Ziemi. To dziwne zjawisko jest tym dziwniejsze, że są one zupełnie nieruchome i gładkie.
Popularne teorie spiskowe uważają je za „osłonę” dla latających spodków. Powstają przy górach, gdy schłodzone powietrze unoszące się nad szczyty zamienia się w chmurę w drodze kondensacji. Po opadnięciu niżej chmura znika, gdyż cieplejsze powietrze zmienia ją w parę wodną. Najczęściej tworzą się, gdy ruch powietrza jest jednostajny, a wilgotność nie zmienia się. Mimo, iż niestety nie jest to przykrywka dla statków kosmicznych, to rzadkie i niesamowite zjawisko.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Latarnia Maracaibo
Najdziwniejsze zjawiska świata często są związane z konkretnymi miejscami i nie występują nigdzie indziej. Tak jest w przypadku „Latarni Maracibo”, którą zobaczyć można u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo w Wenezueli. Przez ponad pół roku w miejscu tym gromadzą się intensywne chmury burzowe i zaczynają bombardowanie. Pioruny uderzają tutaj nawet do 280 razy na godzinę co stanowi ewenement w skali światowej, zaś intensywność ta tworzy wrażenie wielkiego słupa światła, latarni właśnie.
Badacze łączą ten ewenement ze specyfiką położenia jeziora. Z trzech stron otoczone jest ono łańcuchami gór, a z jednej strony otwiera się na ciepłe wody Zatoki Wenezuelskiej. Mocne wiatry tworzą chmury deszczowe, a zetknięcie ich z wilgotnym powietrzem znad zatoki powoduje powstanie ładunków elektrostatycznych. Region ten znajduje się w księdze rekordów Guinessa jako ten z największą liczbą wyładowań na świecie.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Wrota piekieł
W Turkmenistanie znajduje się niewielka wioska Derweze, a nieopodal niej jedno z najdziwniejszych zjawisk na Ziemi... do powstania którego rękę przyłożył człowiek. Mimo, że zapadlina wygląda jak prawdziwe wrota do królestwa Szatana powstała bardzo prosto.
W 1971 podczas prac geologicznych przewiercono płytko położone złoże co wywołało emisję łatwopalnych gazów. W wyniku spadku ciśnienia, teren o średnicy 70 metrów zapadł się. Ponieważ nie chciano zanieczyścić atmosfery gazem, postanowiono go podpalić z nadzieją, że wypali się w ciągu kilku dni. Płonie... do dzisiaj. Wrota piekieł są teraz popularnym miejscem turystycznym odwiedzanym przez tych, których interesują najdziwniejsze zjawiska na ziemi.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Kolorowe góry
Góry Danxia w Chinach wyglądają jak z obrazka... i to dosłownie. To niesamowite pasmo górskie mieni się dziesiątkami kolorów, jakby zostały namalowane przez ekstrawaganckiego malarza. Ich powstanie określa się na około 24 miliony lat temu, kiedy czerwony piaskowiec zaczął naprzemiennie układać się z ogromną ilością minerałów. Do tego bliskość dwóch płyt kontynentalnych (indoaustralijska i euroazjatycka), które zaczęły na siebie naciskać spowodowała nagłe wypiętrzenie się gór.
Dziwne zjawiska na świecie potrzebują zwykle kilku czynników, nie inaczej było tutaj. Wieloletnia erozja prowokowana przez wiatr, deszcz i mróz, nasiliła wytwarzanie się nietypowych kształtów i rozmiarów. Od 2011 roku Tęczowe Góry są częścią parku narodowego. Nie można po nich wędrować, jednak jak wszystkie niezwykłe zjawiska na Ziemi, można je podziwiać. Cztery platformy widokowe umożliwiają obserwację gór, więc o ile wybieramy się w rejon Zhangye, nie możemy tego przegapić.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Światła nad Hessdalen
Choć większość niesamowitych zjawisk na Ziemi można wyjaśnić, to wiele wciąż pozostaje zagadką. Fenomen Hessdalen został po praz pierwszy zaobserwowany w latach 40. Do lat 80. światła pojawiały się rzadko, wkrótce jednak ilość zdarzeń wzrosła i stały się one atrakcją tej norweskiej doliny. Niemal codziennie zaobserwować można było dziwne zjawisko świetlne, w szczytowym okresie po kilka razy dziennie.
Bardzo szybko temat przyciągnął miłośników UFO oraz naukowców starających się wyjaśnić ten fenomen. W latach 90. prowadzono badania, jednak mimo analizy fal radiowych i ciągłej obserwacji nie udało się jednoznacznie ustalić co odpowiada za te dziwne zjawiska. Naukowcy wykluczyli jedynie, że jest to UFO oraz, że są to światła zawierające ładunek elektryczny. Jeżeli interesują nas dziwne zjawiska, warto więc zawitać do Hessdalen, gdzie działają dwa górskie hotele, czekające na spragnionych wrażeń poszukiwaczy najdziwniejszych zjawisk na świecie.
Dziwne zjawiska na Ziemi: Piorun kulisty
Piorun kulisty to niezwykle rzadkie zjawisko meteorologiczne. Ma formę świecącej kuli o promieniu kilku-kilkudziesięciu centymetrów, zaś jego przemieszczaniu się towarzyszą odgłosy takie jak syczenie czy trzeszczenie. Najczęściej pojawia się w trakcie burz, jednakże udawało się go też zaobserwować w słoneczną pogodę. Największy zaobserwowany piorun kulisty miał niemal 1,5 m średnicy, najmniejszy około 1 cm. Barwa pioruna jest zmienna, najczęściej biała lub niebieska. Nie ma pełnej zgodności co do natury pioruna kulistego.
Naukowcy, którzy badają dziwne zjawiska na świecie sądzą, że pod wpływem uderzenia pioruna w Ziemię mogą powstawać substancje podobne do stopionego szkła, z których przy odpowiedniej temperaturze uwalnia się chmura czystego krzemu. Utlenienie krzemu poprzez uniesienie go w powietrze może spowodować świecenie obłoku, co nazywamy piorunem kulistym. Istnieje również opinia jakoby piorun kulisty miał być jedynie złudzeniem, towarzyszącym epilepsji.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali popierają tę tezę tym, że część relacji o obserwacji pioruna pochodzi od osób, które miewały ataki padaczki. Bez względu na to, piorun kulisty pozostaje zjawiskiem niezwykłym i niesamowitym. Jeżeli kiedykolwiek pojawi się w pobliżu, najlepiej z bezpiecznej odległości udokumentować ten widok i na wszelki wypadek nie dotykać.