Dzień Ziemi
Ideę jego zaistnienia po raz pierwszy zaproponował na konferencji UNESCO, poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, John McConnell. Obchodzony jest 22 kwietnia już od 39 lat.
Pomysł McConnell'a spotkał się z silnym poparciem ze strony władz, co pozwoliło mu ogłosić Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardner. Mniej więcej w tym samym czasie, amerykański senator Gaylorg Nelson, na konferencji w Seattle, zaproponował ogólnonarodową demonstrację przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. W demonstracji, która odbyła się pół roku później, 22 kwietnia 1970 r., wzięło udział ponad 20 milionów Amerykanów. Według pierwotnych założeń dzień ten ma być świętem Ziemi, podczas którego szczególnie głośno i zdecydowanie mówi się o ekologicznych problemach naszej planety i o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem środowiska przez człowieka. Obecnie w obchodach Dnia Ziemi bierze udział ponad 200 mln. osób z przeszło 140 krajów.
W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. i za każdym razem odbywa się pod innym hasłem przewodnim, związanym z problemami ekologicznymi. Obchody w 2009 r. uświetnia hasło: "Z energią chrońmy klimat". Już od 22 kwietnia odbywają się imprezy związane z obchodami Dnia Ziemi, m.in. konferencja prasowa w Bibliotece Narodowej w Warszawie, a także finał konkursu "Człowiek Polskiej Ekologii 2008". Szczegółowy plan obchodów Dnia Ziemi 2009 oraz inne informacje dostępne są na stronach http://www.dzienziemi.org.pl.
Tekst: Agnieszka Budo