Ponad 4 miliardy złotych. Tyle zarabiają dla Polski pszczoły
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. To ważny moment by zwrócić uwagę na ich ochronę. Zniknięcie tych owadów oznaczałoby dla ludzkości szybką groźbę potężnej klęski głodu. Dobrze to widać na przykładzie Polski. Tu pszczoły są prawdziwą podporą gospodarki.
"Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które stanowią źródło 90% żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły – wylicza Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa." - czytamy w raporcie organizacji Greenpeace. Na całym świecie wartość tego wielkiego zapylania to około 265 miliardów euro rocznie.
W Polsce liczby są równie ciekawe, łącznie zapylanie upraw w 2015 roku było warte 4,1 miliarda złotych w skali kraju. To znaczy, że gdyby ich nie było, właśnie tak wielka suma wyparowałaby z polskiej gospodarki.
Przy tej okazji ekolodzy alarmują: pszczoła będąca największym sojusznikiem rolników jest jednocześnie stworzeniem, które w wyniku rolnictwa najbardziej cierpi. Największym zagrożeniem dla pszczół są chemiczne środki ochrony roślin.
"Innym problemem jest brak odpowiedniej bazy pożytkowej i zanikanie naturalnych i półnaturalnych siedlisk dzikich zapylaczy tam, gdzie krajobraz kształtowany jest przez wielkoobszarwe uprawy przemysłowe" - piszą w raporcie ekolodzy.
Co zatem proponuję Greenpeace?
- Wprowadzenie całkowitego i nieograniczonego czasowo zakazu stosowania pestycydów zawierających szkodliwe dla pszczół neoniko-tynoidy.
- Przyjęcie narodowych planów ochrony owadów zapylających. W jego ramach powinno być wspieranie i promocja praktyk rolniczych mających korzystny wpływ na proces zapylania realizowany w ramach systemów rolnych, np. rotacji upraw (płodozmianu), ustanawiania obszarów proekologicznych, wspieranie ekologicznych metod upraw.
- Zwiększenie ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół terenów uprawnych oraz zwiększenie różnorodności biologicznej terenów rolnych.
- Finansowanie badań, rozwoju i wdrażania takich praktyk rolniczych, które pozwolą zmniejszyć uzależnienie od syntetycznych środków ochrony roślin.
Szczegóły raportu o roli pszczół w naszej gospodarce znajdziecie na stronach Greenpeace.
1 z 2
Zobacz jak ważna jest rola pszczół w gospodarce Polski
Źródło: Greenpeace
2 z 2
Zobacz jak bardzo opłacają się pszczoły
Źródło: Greenpeace