Dlaczego zimą częściej musimy korzystać z toalety? Naukowcy wyjaśniają
Czy znacie to uczucie, gdy wychodząc z ciepłego domu na mróz, od razu chce nam się siku? To dość powszechne zjawisko. Dlaczego tak się dzieje akurat, gdy jest zimno?
W tym artykule:
- Dlaczego zimą oddajemy więcej moczu niż w lecie?
- Płyny ustrojowe dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu
- Zimą organizm człowieka stara się zminimalizować utratę ciepła
Nawet najbardziej wytrzymałe pęcherze nie są odporne na mróz. Jeżeli kiedykolwiek obawialiście się, że nadmierne oddawanie moczu zimą to objaw przykrej dolegliwości lub zapalenia pęcherza, naukowcy spieszą z wyjaśnieniem. To naturalna reakcja każdego organizmu.
Dlaczego zimą oddajemy więcej moczu niż w lecie?
Za badania odpowiada dwoje naukowców z australijskiego Bond University. To Christian Moro, profesor nauk medycznych i doktorantka Charlotte Phelps. Wyniki swojej pracy opublikowali w niekomercyjnym serwisie internetowym „The Conversation”. Badacze postanowili dokładniej przyjrzeć się dolnym drogom moczowym oraz pęcherzowi.
Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety? Naukowcy wyjaśniają
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Jednak zanim czarny napój zacznie działać pobudzająco, najpierw to nasze jelita zaczynają intensywniej pracować ...Okazuje się, że są dwa główne wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje. Po pierwsze, w zimie jesteśmy dużo mniej aktywni fizycznie niż w lecie. Zimą z reguły rzadziej uprawiamy sport na świeżym powietrzu, a częściej zostajemy w domu. Latem natomiast zazwyczaj jest gorąco. To sprawia, że jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości płynów, tracimy bardzo dużo wody z organizmu, która uwalnia się w postaci potu.
Płyny ustrojowe dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu
Organizm człowieka składa się w 70% z wody. Płyny, które krążą w naszym ciele to tak zwane płyny ustrojowe. Są to roztwory substancji elektrolitowych i nieelektrolitowych. To między innymi ślina, soki trawienne, krew, limfa, płyn mózgowo-rdzeniowy, ale również łzy oraz mocz.
Każdy z nich pełni inną funkcję, ale mają wspólny cel – dbanie o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To one sprawiają, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Mocz z kolei jest jedną z ostatnich faz przemiany materii. W nim właśnie wydalamy z organizmu substancje toksyczne. Jego produkcja odbywa się w nerkach w procesie filtracji.
Co się dzieje, gdy długo wstrzymujesz siku? To może być bardzo niebezpieczne
Infekcje bakteryjne dróg moczowych lub pęcherza to tylko część problemów. Ryzykujesz nawet śmierć!Naukowcy z Bond University twierdzą, że właśnie dlatego, że latem odwadniamy się poprzez pocenie się, zmniejsza się ilość moczu, który jesteśmy w stanie wydalić. Z drugiej strony uczeni twierdzą, że w zimie jesteśmy często narażeni na przewodnienie organizmu. Spędzając więcej czasu w domu, pijemy więcej płynów, lecz nie pocimy się nadmiernie. To sprawia, że musimy w utrzymać odpowiednią ilość płynu w organizmie właśnie dzięki wydalaniu moczu.
Zimą organizm człowieka stara się zminimalizować utratę ciepła
Z drugiej strony, kiedy jest bardzo zimno, nasz organizm stara się jak najbardziej zminimalizować utratę ciepła. W tym celu zwężają się nasze naczynia krwionośne, a dopływ krwi do niektórych części ciała zostaje zredukowany. Taka reakcja powoduje wzrost ciśnienia we krwi. W tym momencie zaczynają pracować nasze nerki, w których proces filtracji przyspiesza. W konsekwencji nasz pęcherz zaczyna wypełniać się moczem. Jest to tak zwana diureza zimowa.
Naukowcy przypominają również, że częstsze załatwianie się może być oznaką hipotermii. Jest to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 36 stopni Celsjusza. W najgorszym przypadku, kiedy wychłodzimy się w bardzo dużym stopniu, istnieje nawet zagrożenie życia.
Jak delfiny rozpoznają, że w pobliżu są znajomi? Smakują ich mocz
Niezwykłe zdolności delfinów od dawna fascynują naukowców. Jak się okazuje, nadal nie wiemy wszystkiego o tych wodnych ssakach. Badacze odkryli właśnie, że butlonosy wykorzystują zmysł s...Uczeni zwracają uwagę na to, że nadmierne wydalanie moczu może być szkodliwe prawidłowej równowagi soli mineralnych (które są wydalane wraz z moczem). Właśnie dlatego, szczególnie w zimie powinniśmy pamiętać o zbilansowanej diecie. Należy również dobrze przygotowywać się do wyjścia z domu, aby unikać wychłodzenia. Jeżeli jest nam zimno, warto rozgrzać organizm poprzez proste ćwiczenia fizyczne.
Źródło: The Conversation.