Czarnogóra: 5 informacji praktycznych
Kiedy jechać? Jak zorganizować dojazd? Gdzie spać? Przygotowaliśmy zestaw praktycznych informacji, które przydadzą się każdemu, kto wybiera się do Czarnogóry.
1. Termin wyjazdu
Do Czarnogóry najlepiej wybrać się między majem a październikiem, kiedy temperatura przekracza 20 stopni. Latem może być naprawdę upalnie, dlatego najlepszym miesiącem na podróż jest wrzesień – temperatura jest wyższa niż 25 stopni, woda w Adriatyku ma co najmniej 20 stopni, a plaże są mniej zatłoczone niż w sezonie.
2. Dojazd
Nie ma bezpośrednich lotów do Czarnogóry, ale można dolecieć Ryanairem do Podgoricy z przesiadką w Brukseli Charleroi. Tańszym rozwiązaniem wydaje się lot do chorwackiego Dubrownika – stamtąd do Herceg Novi dzieli nas zaledwie 20 kilometrów. Można też jechać samochodem, dojazd zajmuje 2 dni – albo przez Budapeszt i Sarajewo do Żabljaka i Baru, albo najkrócej przez Serbię (za to trudną górzystą trasą), albo, najwygodniej i najdrożej, autostradami przez Austrię, Słowenię i Chorwację.
3. Noclegi
Nie ma większych problemów ze znalezieniem noclegu – jeśli do czegoś można się przyczepić, to do niewielkiej liczby hosteli, bo miejsc w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych nie brakuje. W Budvie i Herceg Novi ludzie sami zagadują na ulicy, proponując łóżko w prywatnych mieszkaniach albo apartamenty do wynajęcia. Bez problemu można znaleźć nocleg za 10 euro od osoby za noc. Jest też spora baza noclegów ze średniej półki, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi.
4. Rozrywka
Najlepiej imprezować w Budvie, gdzie czekają na was atrakcje w postaci dyskotek, strzelnic, wesołego miasteczka, a nawet małej kopii wieży Eiffla. Herceg Novi zachwyci miłośników spacerów ze względu na długą promenadę i piękne kwiatowe ogrody. Kotor jest najbardziej dystyngowany, ma też najwięcej eleganckich restauracji, zabytków i muzeów. Miłośnicy raftingu będą zachwyceni kanionem rzeki Tara, a miłośnicy sportu będą mogli wybierać spośród kilku parków przygody (między innymi w Lovćen i Durmitorze).
5. Zakupy
Żal wyjeżdżać z Czarnogóry bez butelki rakii albo lokalnego wina – białego Krstać albo czerwonego Vranac, produkowanego w Podgoricy. Mnóstwo osób produkuje rakiję na użytek własny, wystarczy popytać – duża butelka kosztuje zazwyczaj 5-6 euro. Warto kupić czarnogórską oliwę, która dorównuje greckiej, albo oliwę kosmetyczną do pielęgnacji ciała. Miłośnicy rękodzieła zachwycą się skórzanymi kierpcami, puzderkami albo ozdobami z muszli i jeżowca.