Reklama

Do tej pory badania laboratoryjne nie potwierdziły obecności w badanych próbkach wody metali ciężkich, detergentów i cyjanków.

Reklama

Do czasu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia służby zalecają powstrzymanie się od spożywania ryb wyłowionych z rzeki.

Jak poinformowała Małgorzata Koziarska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, dotychczasowe badania laboratoryjne próbek wody nie wskazały, jaka substancja została wpuszczona do rzeki.

– Jeszcze nie mamy wszystkich wyników, wykluczamy kolejne substancje – w tych próbach, które pobraliśmy m.in. w Poznaniu i w Obornikach na razie nic znaleźliśmy. Wykluczyliśmy już m.in. cyjanki, metale ciężkie czy detergenty – powiedziała Koziarska.

Jak dodała, rodzaj substancji, która spowodowała śnięcie ryb może być trudna do ustalenia. – Substancja nie była wprowadzana do rzeki systematycznie – to był jednorazowy ładunek zanieczyszczenia, substancja rozcieńczyła się w rzece – wyjaśniła.

Także służby weterynaryjne próbują ustalić przyczyny zatrucia, badając próbki ryb.

Ostrzeżenie wydał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu: – W związku z pojawieniem się śniętych ryb w rzece Warcie na odcinku Poznań-Oborniki zaleca się nie spożywanie ryb wyłowionych z rzeki, lub znalezionych na brzegach, do wyjaśnienia sprawy przez służby.

Duża liczba śniętych ryb została zauważona w okolicach mostu Lecha w Poznaniu w minioną sobotę. Według wstępnych ustaleń, prawdopodobną przyczyną ich zatrucia mogło być skażenie wody nieznaną substancją z pobliskiego kolektora.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama