Reklama

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych w nadmorskim mieście Naharijja, położonym nad Morzem Śródziemnym w Poddystrykcie Akki w Dystrykcie Północnym w Izraelu, w odległości 4 kilometrów od granicy z Libanem.

Reklama

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w związku z planowaną budową wieżowca z podziemnym parkingiem odkryli na stanowisku ruiny budowli obronnej z epoki brązu.

Według archeologów Nimroda Getzova, Yaira Amitzura i Rona Be’eri z Urzędu Starożytności Izraela, kierujących pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odkryte pozostałości budowli pochodzą sprzed ok. 3400 lat i prawdopodobnie chroniły starożytny port.

W pomieszczeniach starożytnej fortecy odkryto rozmaite artefakty, w tym ceramiczne figurki przedstawiające postacie ludzi i zwierząt, broń z brązu oraz dużą ilość naczyń ceramicznych, świadczących o ówczesnym handlu z Cyprem i innymi krainami położonymi nad Morzem Śródziemnym.

Według archeologów forteca była czterokrotnie zniszczona przez pożar i za każdym razem odbudowywana.

W spalonych warstwach archeolodzy odkryli pozostałości ziaren zbóż i roślin strączkowych, a także nasiona winogron, które mogły służyć jako prowiant kupowany przez starożytnych żeglarzy.

Urząd Starożytności Izraela poinformował, że ze względu na wyjątkowy charakter odkrytego obiektu i wysoką jakość znalezisk, część ruin będzie poddana konserwacji i zachowana jako stała ekspozycja w podziemnej części nowego wieżowca mieszkalnego.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama