Beskid Niski 2011 Survival Expedition
We wrześniu 2011 r. wyruszy kolejna wyprawa Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty – Beskid Niski 2011 Survival Expedition. Jasiek Mela i dziesięciu niepełnosprawnych uczestników zmierzy się z dwunastodniową, survivalową ekspedycją po najdzikszych zakątkach polskich gór! Nad wyprawą patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Podkarpackiego.
Beskid Niski 2011 Survival Expedition to najnowszy projekt wyprawowy Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. To kolejna, po wyprawach Elbrus 2009 i El Capitan 2010, inicjatywna Fundacji, poprzez którą chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą żyć aktywnie, podróżować i robić rzeczy wielkie. A nawet ekstremalne!
Tym razem na wyprawę zabierzemy 10 osób niepełnosprawnych – podopiecznych Fundacji Poza Horyzonty – aby razem zmierzyć się z ok. 150 km trasą w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, do dziś najdzikszych pasmach górskich w Polsce. To wyjątkowe miejsca na mapie polskich gór – zapomniane, opuszczone, naznaczone przez historię, puste i nieznane, styk kultur i osobliwości przyrody.
Jezioro Klimkówka
W trakcie wyprawy uczestnicy spróbują wielu różnych aktywności: trekking górski, zajęcia linowe, survival i biwakowanie, orienteering, przeprawa kajakowa, jazda konna, kolarstwo przełajowe i wiele innych. Wyprawa rozpocznie się w Klimkówce nad Jeziorem Klimkowskim, a zakończy w Komańczy. Poprzedziło ją zgrupowanie adaptacyjne w Kotlinie Kłodzkiej. W trakcie wyprawy będziemy m.in. przeprawiać się kajakiem przez jezioro, jeździć wąskotorówką i drezyną, rozpalać ogień bez pomocy zapałek i przyrządzać obiad z tego co… znajdziemy w lesie! Jednym słowem – będzie się działo! Ekspedycja z takim rozmachem jest możliwa, dzięki wsparciu sponsora głównego wyprawy – firmy Campus.
Wyprawę poprowadzi doświadczony specjalista i instruktor survivalu, Tomek Deroń razem z ekipą Selenge (www.selenge.pl). Podczas wyprawy będzie kręcony film, a zmagania uczestników wyprawy będzie można śledzić na Facebooku i blogu beskid.pozahoryzonty.org.
Uczestnicy wyprawy Beskid Niski 2011 Survival Expedition
Anita Zięba, 14 lat, podopieczna Fundacji Poza Horyzonty. W 2001 r. uległa wypadkowi – wpadła pod kombajn zbożowy. W wyniku wypadku straciła lewe przedramię, a w prawej dłoni nie ma jednego palca. Mimo ciężkiego wypadku, Anita pozostała niezwykle radosną i pełną optymizmu osobą. Mieszka w powiecie częstochowskim. W 2011 r. Fundacja Poza Horyzonty zakupiła dla Anity nową protezę przedramienia.
Bartosz Michalak, 30 lat, pochodzi z Łodzi. Kilka lat temu zachorował na nowotwór móżdżku. Dziś cierpi na zaburzenia równowagi, które utrudniają mu swobodne poruszanie się. Co raz częściej jednak wstaje z wózka inwalidzkiego, a ciągła rehabilitacja przynosi doskonałe efekty. Dzięki Fundacji Poza Horyzonty w tym roku zaczął ponownie się wspinać i jeździć na rowerze razem z łódzkimi wolontariuszami Fundacji.
Szymon Wasiłowicz, 19 lat, pochodzi z Olsztyna. Szymek w 2005 r. stracił wzrok. Dziś uczy się w Krakowie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. W zeszłym roku wziął udział w organizowanym przez Fundację Poza Horyzonty projekcie „Niepełnosprawni w skałach”, skierowanym do osób niewidomych i okazał się wielkim talentem wspinaczkowym!
Mariola Kapanowska, 18 lat, pochodzi z małej miejscowości koło Jasła. Mariola od urodzenia jest osobą niesłyszącą, posługuje się językiem migowym. Jest uczennicą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących w Krakowie. W ubiegłym roku razem z Fundacją Poza Horyzonty wzięła udział w projekcie „Niepełnosprawni w górach”.
Karolina Grzybowska, 18 lat, pochodzi z Krakowa. Karolina jest osobą niedosłyszącą. Podobnie, jak Mariola uczy się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących w Krakowie. W ubiegłym roku razem z Fundacją Poza Horyzonty wzięła udział w projekcie „Niepełnosprawni w górach”.
Jarek Kosiński, 28 lat, mieszka w Krapkowicach, podopieczny Fundacji Poza Horyzonty. W 2000 r. w wyniku raka kości amputowano mu prawą nogę powyżej uda. Miał wtedy 16 lat i był osobą bardzo aktywną. Pewnego dnia, grając w piłkę, upadł uderzając się w prawą nogę i trafił do szpitala. Zanim jednak rozpoznano raka, było już za późno i pomimo wielkich starań lekarzy, długiego leczenia i wyczerpującej chemioterapii nogi nie dało się uratować.
Kasia Pietrzyk, 19 lat, mieszka w Strzelcach Opolskich, podopieczna Fundacji Poza Horyzonty. Urodziła się bez 2/3 przedramienia. Na wieść o zaproszeniu na wyprawę napisała nam maila: „czuje się co najmniej tak, jak bym wygrała szóstkę w totka!”. My też Kasiu ;)
Mateusz Wojciechowski, 17 lat, pochodzi z małej miejscowości nieopodal Koła w Wielkopolsce, podopieczny Fundacji Poza Horyzonty. Mateusz miał wypadek na skuterze, w wyniku którego stracił lewą nogą na poziomie uda. Od spotkania z Jaśkiem Melą zaczął regularną rehabilitację.
Anna Pietrasik, 25 lat, pochodzi z Gdyni, a studiuje w Gdańsku na kierunku ochrona i zarządzanie zasobami morza. Kilka lat temu zachorowała na stwardnienie rozsiane. O udziale w takiej wyprawie marzyła od lat!
Robert Wydera, 14 lat, pochodzi z Kluczborka. Urodził się bez kości udowej – jego prawa noga jest krótsza od lewej o prawie 40 cm. W tym roku, dzięki pomocy Fundacji Leszka Czarneckiego oraz Fundacji Poza Horyzonty, Robert otrzymał nową, profesjonalną protezę przygotowaną przez firmę V!GO.
Koordynatorzy
Jasiek Mela – w 2002 r. uległ ciężkiemu wypadkowi porażenia prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne (w 2004 r.). Jest najmłodszym i jak dotąd jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W roku 2008 zdobył afrykańskie Kilimandżaro (5896 m n.p.m.), w 2009 r. – Elbrus (5642 m n.p.m.). W tym samym roku wystartował i ukończył największy na świecie maraton w Nowym Yorku. W 2008 r. założył Fundację Poza Horyzonty, która niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz realizuje projekty integracyjne.
Tomasz Deroń – instruktor survivalu, socjoterapeuta, pedagog, założyciel i właściciel Selenge.pl. Szkoły przetrwania uczył się od najmłodszych lat, jeszcze w harcerstwie. Dziś jest organizatorem wielu obozów survivalowych, współpracownikiem firmy Kompas. Łączy pasję z pracą zawodową. Na co dzień dzieli się własnymi doświadczeniami, koordynując wyprawy i szkolenia związane z prowadzeniem aktywności ruchowej w terenie oraz szkolenia kształtujące relacje interpersonalne, a wszystko to z wykorzystaniem elementów szeroko pojętej turystyki aktywnej.
Weronika Gurdek – fotograf i grafik (autor logotypu wyprawy), koordynator projektów wyprawowych Fundacji Jaśka Meli. Prowadzi także stronę Fundacji. W 2010 r. koordynowała projekty „Niepełnosprawni w skałach” oraz „Niepełnosprawni w górach”, a także współorganizowała wyprawę El Capitan 2010. Pasjonatka gór i podróży, prowadzi fotoblog www.ikah.net.
Urszula Mela – psycholog, wiceprezes Fundacji Poza Horyzonty, mama Jaśka.
Instruktorzy-opiekunowie na trasie: Maciek Cichocki – instruktor survivalu, Bartosz Głąb – instruktor survivalu, Agata Szajt – ratownik WOPR, Marcin Pośpiech – instruktor survivalu, Maciej Florys – specjalista od zajęć linowych, Joanna Stasielak – tłumacz języka migowego
„Forpoczta” i rezerwa kadry, będą na trasie o dzień drogi przed nami: Rafał Palowski, Szymon Cader, Jakub Przytulski, Brunon Namaczyński-Kapała
Logistyka: Wojtek Hernik – szef logistyki, Maciek Miros, Katarzyna Grzesińska – rehabilitant
Harmonogram
26-28 kwietnia – rekonesans (przygotowanie trasy)
10-12 czerwca – zgrupowanie adaptacyjne w Kotlinie Kłodzkiej – zobacz film, zobacz zdjęcia
19-30 września – wyprawa Beskid Niski 2011 Survival Expedition
30 września – konferencja prasowa w Komańczy
Ramowy plan wyprawy
Dzień 1: Klimkówka – dojazd, wieczór integracyjny i odprawa przed wyprawą
Dzień 2: Klimkówka-Gładyszów – przeprawa kajakowa przez zalew Klimkówka i pierwszy etap rowerowy
Dzień 3: Gładyszów-Radocyna – etap rowerowy
Dzień 4: Radocyna–Kotań – etap rowerowy
Dzień 5: Kotań – etap konny
Dzień 6: Kotań-Zyndranowa – etap rowerowy
Dzień 7: Zyndranowa – dzień restowy
Dzień 8: Zyndranowa-Czeremcha – etap trekkingowy
Dzień 9: Czeremcha-Jasiel – etap trekkingowy
Dzień 10: Jasiel – dzień restowy
Dzień 11: Jasiel-Komańcza – etap trekkingowy
Dzień 12: Komańcza-Dołżyca-Balnica – zakończenie wyprawy przejazdem bieszczadzką koleją wąskotorową