10/2018
Pociąg do podróży
Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet. Ile razy śpiewałam za Marylą Rodowicz tę piosenkę i marzyłam, żeby wyruszyć w taką romantyczną, długą i pełną przygód podróż, jeżeli nie dookoła świata to przynajmniej dookoła Europy. Bez celu, bez planów, przed siebie, z minimalnym bagażem.
Pociągi w większym stopniu niż samoloty dają nam kontakt z otaczającym światem, pozwalają pełniej doświadczyć podróży, zmieniających się nieustannie krajobrazów albo wręcz przeciwnie – ich monotonii. Atrakcje w postaci torów wijących się między górami, ułożonych na kilkuset metrowych wiaduktach lub mostach przerzuconych nad rzekami, biegnących przez wydrążone w skale wielometrowe, a nawet kilometrowe tunele. Wreszcie jazda pociągiem to możliwość poznania ciekawych ludzi, zanurzenia się głębiej w kulturę danego kraju. Dlatego w tym wydaniu Travelera przygotowaliśmy dla Was 26 najpiękniejszych tras kolejowych świata. Piszemy o najbardziej stromej trasie Europy, która przebiega przez płaskowyż, gdzie kręcono Gwiezdne Wojny. O tym, jak na jednym bilecie przejechać z Wrocławia aż do Aten. O oszałamiającej widokowo kolei na Alasce czy ekstremalnej podróży przez Indie. Czasem warto zwolnić tempo, by do celu dotrzeć wolniej, ale ciekawiej.
Agnieszka Franus
REDAKTOR NACZELNA
TEMAT NUMERU | 26 najpiękniejszych tras kolejowych świata
Pomysł był prosty. Odbyć podróż tak jak Paul Theroux, amerykański pisarz, który w Londynie wsiadł do pociągu i, zupełnie się nie spiesząc, skończył przygodę dopiero w Japonii. Kto z nas nie marzy o takiej romantycznej wyprawie! Joanna Lamparska, autorka cytowanych słów, wsiadła do pociągu we Wrocławiu, a podróż skończyła w Atenach, kolebce cywilizacji europejskiej. Jest to jedna z 26 wspaniałych tras kolejowych, którym poświeciliśmy wrześniowego Travelera. Przygotowaliśmy propozycje niemal z każdego kontynentu.
PODRÓŻ ŻYCIA | Malezja
Malezja to mieszanka tradycji i nowoczesności, gdzie prastara dżungla spotyka się ze współczesną architekturą pisze Arkadiusz Lorenc w tekście pt. „Planeta małp”. Ten magiczny kraj zasługuje jednak nie tylko na podziw, ale także na szczególną opiekę, aby to, co w nim najpiękniejsze (czyli natura), nie zostało ani zadeptane przez nas – turystów, ani wycięte pod plantacje palmy olejowej.
LUDZIE W DRODZE | Andrzej Bargiel
Utytułowany skialpinista z Łętowni od kilku lat regularnie wprawia świat sportów zimowych w osłupienie. Wystarczy wymienić, że na liście jego ostatnich osiągnieć są zjazdy na nartach z ośmiotysięczników Sziszapangma i Broad Peak, rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników składających się na tzw. Śnieżną Panterę i w końcu pierwszy w historii zjazd na nartach z K2. Tam, gdzie dla innych wyprawa się kończy i już jest sukcesem, dla mnie się zaczynała, mówi Andrzej w wywiadzie z Katarzyną Kachel, który publikujemy w tym numerze.
INDEKS GŁÓWNYCH TEMATÓW | Malezja, Oman, Chiang Mai - Tajlandia, Boliwia, Ludzie w drodze – Andrzej Bargiel, Mjanma, Norwegia, Grecja, Alaska - USA, Indie, Szwajcaria, Serbia i Czarnogóra, Stawy Milickie - Polska, Wspinaczka skałkowa, Przylądek Horn.