1/2007
Bangkok znalazł się w stanie gorączkowego, chaotycznego rozwoju, który nie przestaje galopować. W ciągu ostatnich lat miasto zapadło na swego rodzaju urbanistyczną elephantiasis, przekształcając się w molocha bez wyraźnego kształtu, ziejącego oparami spalin, dławionego skrzepami gigantycznych korków samochodowych. Choć metamorfoza, jakiej uległ Bangkok, nie przydała mu urody, za to obciążyła rozlicznymi wadami nowoczesnej metropolii, to mimo wszystko pozostał on miastem na swój sposób magnetycznym. Przy dobrej woli można się dopasować do jego zwariowanego rytmu i znaleźć w nim nietypowy nastrój. Tworzą go nie tylko świątynie, pałace i przydomowe oazy bujnej tropikalnej roślinności, ale również symbioza z wodą, tak charakterystyczna dla tego obszaru położonego metr poniżej poziomu morza. Ocalało jeszcze trochę klongów i domostw na palach, nie zniknęły z kanałów pływające bazary, potężna rzeka Nam Chao Phraya jak zawsze służy handlowi i komunikacji - tak samo ważna dla Tajów jak Nil dla Egipcjan.
spis treści luty / marzec 2007
PATAGONIA. Chilijska Patagonia to koronka fiordów, kanałów, jezior i zatoczek. Tu czas nie istnieje, liczy się przestrzeń i bezpośredni kontakt z naturą.
GDAŃSK. Czaruje klimatem brukowanych uliczek, atmosferą Wenecji Północy. Zakupy najlepiej robić tu w czasie Jarmarku Dominikańskiego.
SUDETY. Pasja, Lawinowe Wzgórze, Dwie Siostry, Villa Greta – już same nazwy gospodarstw agroturystycznych w Sudetach brzmią intrygująco.
ŚWIDNICA. Zabytkowy dolnośląski Mały Kraków zawsze przyciągał ludzi aktywnych i wyjątkowych, którzy podkreślali niezwykłość tego miasta.
UMBRIA. Spokój w cieniu pergoli, ze szklanką doskonałego wina do znakomitej kuchni, obowiązkowa sjesta i niespieszne tempo życia – oto Umbria.
BRATYSŁAWA. Zwykle bywa bazą wypadową do Wiednia lub Budapesztu. Niesłusznie, bo warta jest odwiedzenia ze względu na swą wypielęgnowaną zwyczajność.
SYRIA.Ten kraj oferuje bajkowy świat zatłoczonych bazarowych uliczek, słodko-ostrych zapachów i spowitych w czadory piękności.
AUSTRALIA. Na pograniczu stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia, w sielskim krajobrazie rozrzucone są winnice, z których pochodzi doskonałe wino.
TAJLANDIA
KUPUJEMY PLECAK. Nie ma plecaka uniwersalnego. W zalewie ofert radzimy, jak wybrać model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb.
ANAKONDY. Największy wąż świata może mieć nawet 10 metrów długości. Ten potwór ociężały na lądzie w wodzie zamienia się w zwinną maszynę do zabijania.
JAKUB POSTRZYGACZ. Laureat nagrody Travelera za Wyczyn Roku opowiada o swojej 2100-kilometrowej wyprawie rowerowej przez cztery australijskie pustynie.