4/2006
Podróżowanie po Lofotach nie jest łatwe, trudno zorientować się co do kierunku podróży. Linia brzegowa jest zaprzeczeniem wszelkiej regularności, fiordy wcinają się wąskimi jęzorami głęboko w ląd. Morze wyrasta z każdej strony, niebezpiecznie zbliża się do szlaku, nagle zastępuje drogę. Dopiero po chwili okazuje się, że dotarliśmy do długaśnego mostu, a tylko na podstawie mapy można stwierdzić, czy to następny fiord, czy już całkiem inna wyspa. W pobliżu Svolvaer, gdzie ściągają jesienią i zimą miłośnicy orek, możemy zmierzyć się z inną atrakcją – wspinaczką na szczyt Svolvaergeita, tzw. Kozi Wierch – słynną 40-metrową skałę o rozdwojonym szczycie. Ponoć niektórzy śmiałkowie przeskakują z jednego czubka na drugi, my jednak nie próbujemy i pozostajemy przy wspinaczce. Szlaki są tu nieźle oznakowane, upał raczej nie daje się we znaki, a widoki zachwycają. Istnieją nawet szkoły wspinaczki zajmujące się organizacją górskich wędrówek. Kiedy wreszcie syci wrażeń szukamy miejsca na odpoczynek, okazuje się, że nie takie to proste. Pola namiotowe są nieliczne i – jak na Norwegię – gęsto zaludnione. Ale poza nimi nie sposób znaleźć gdzie indziej równego skrawka ziemi pod namiot.
Spis treści sierpień / wrzesień
Wyspy Galapagos. Endemiczne gatunki spotyka się tu na każdym kroku. To prawdziwe laboratorium ewolucji, ściśle chronione.
Wrocław. Choć zabytków i tradycji jest tu mnóstwo, Wrocław nie przypomina skansenu.
Mazury. Mieszkanie w domu ze słomy i gliny, lawendoterapia, wczasy w indiańskim tipi? Propozycje mazurskiej agroturystyki.
Rumunia. Do miejsc związanych z Drakulą ciągną tłumy. Oprócz porcji strachu turystów czekają też chwile zachwytu w malowniczych wioskach i miasteczkach.
Malezja. Najstarszy i najbardziej dziki las deszczowy w Azji – Taman Negara – pozwala doświadczyć niezwykłej witalności i siły tropikalnej przyrody.
Jordania. Najspokojniejszy kraj na Bliskim Wschodzie, wabiący śladami biblijnych wydarzeń, tajemniczej cywilizacji Nabatejczyków, warowni krzyżowców.
Cypr. Oprócz skały Afrodyty są tu także starożytne zabytki, wiekowe monastyry, pomarańczowe gaje i ciepłe morze.
Mali. Wyprawa do pustynnej krainy Dogonów – plemienia, które jaskinie w klifie wysokim nawet na 400 metrów zamienili w grobowce.
Enzo Majorca. Legenda nurkowania swobodnego, pierwowzór jednego z bohaterów „Wielkiego błękitu” Luca Bessona opowiada o schodzeniu w głębiny.
Motyle Monarchy – pomarańczowo-czarne motyle – wędrują niemal przez cały północnoamerykański kontynent, a zimę spędzają w stadach liczących po kilkadziesiąt milionów osobników.
Kupujemy namiot. Na co zwrócić uwagę, by podczas noclegu na wyprawie nie spotkały nas przykre niespodzianki?
Z daleka i z bliska. Warto wiedzieć.
Felieton. Elfy w czasach poprawności politycznej.
Poradnik travelera. Kupujemy namiot.
Lekarz radzi. Słońce pod kontrolą
|Skandynawia:
Oslo. Lofoty. Fiordy. Kuchnia. Sztokholm. Gotlandia. Laponia. Wikingowie.