3/2006
Ale symbolem Barcelony stała się świątynia – Temple Expiatori de la Sagrada Familia, czyli Przebłagalna Świątynia Świętej Rodziny. Z Tibidabo widać wieże kościoła przypominające z daleka stylizowane świece wotywne, po których spływa roztopiony wosk. Gaudiemu powierzono wzniesienie gotyckiego kościoła. Ale zamysłem tego głęboko wierzącego artysty i architekta-rewolucjonisty było stworzenie najbardziej niezwykłej budowli sakralnej na ziemi, w stylu, jakiego jeszcze nie było. „Katedry dla ludu”, jak ją nazywał. Gdy powstawały krypta, absyda, fasada niezwykłego kościoła oraz pierwsza i jedyna zbudowana za jego życia z zaprojektowanych 12 wież-dzwonnic, większość krytyków podniosła wrzawę. Pomysły Gaudiego – wołali konserwatyści – nie tylko naruszają wszelkie reguły sztuki architektonicznej, ale „podburzają do obalenia istniejącego porządku publicznego i społecznego”.Pozostawiony samemu sobie przez władze świeckie i kościelne, twórca Sagrada Familia wydał na kontrowersyjną budowlę cały swój majątek. W ostatnich latach życia chodził, żebrząc od drzwi do drzwi i wciąż udawało mu się jakoś budować dalej. W wynędzniałym 74-letnim mężczyźnie, gdy w 1926 roku wpadł pod tramwaj, nie rozpoznano początkowo słynnego architekta. Zmarł trzy dni później w szpitalu. Przyjaciele i władze miejskie wyprawili mu królewski pogrzeb..
Spis treści czerwiec / lipiec 2006
Szanghaj. Rozkwit Szanghaju stał się możliwy dzięki chińskiemu otwarciu na świat. Dzisiaj 17-milionowa metropolia ma być wizytówką gospodarczego cudu.
Złoty Stok. Ostatnią ze 190 kopalni złota zamknięto tu 45 lat temu. Dziś czynna jest w niej podziemna trasa turystyczna.
Sandomierz. „Mały Rzym”, położony na siedmiu wzgórzach, ma do zaoferowania ponad sto zabytków i rozbudowany system podziemi...
Beskid Żywiecki. Niegdyś roił się od zbójników i stad owiec. Dziś jest świetnym miejscem wypoczynku nie tylko dla mieszczuchów.
Islandia. Wodospady, gejzery, gorące źródła i lodowce tworzą niesamowity krajobraz wyspy na peryferiach Europy, pokrytej polami zastygłej wulkanicznej lawy.
Istria. Otoczony galaktyką zielonych wysepek półwysep był turystyczną wizytówką dawnej Jugosławii. W niepodległej Chorwacji przeżywa prawdziwy renesans.
Sycylia. Największa wyspa Morza Śródziemnego ze swoją stolicą – Palermo, mocno odbiega od „mafijnego” stereotypu.
Szwecja. Malowniczy folklor Dalarny odżywa podczas radośnie obchodzonego święta sobótkowej nocy.
Niger. Wyprawa do osady Teguidda-n-Tessoumt na pustynnym płaskowyżu, gdzie od wieków produkuje się solne lizawki.
Strumiłło. Artysta i wędrowiec po latach włóczęgi osiadł w Maćkowej Rudzie, gdzie odnalazł klimat dzieciństwa.
Rajskie ptaki. Z czego wynikają ich bajeczne kolory oraz fantazyjne ozdoby z piór na głowie i ogonie? Z seksualnego rozpasania.
Kupujemy rower. Jak z bogatej oferty handlowców wybrać jednoślad najwłaściwszy dla siebie?
|Hiszpania od Costa Brava do Costa del Sol:
Baleary. Tapas że mucha nie siada. Barcelona. Andaluzja.