National Geographic 9/21
Ku pamięci. 20 LAT PO 11 WRZEŚNIA
JEŚLI MASZ 30 LAT bądź więcej, prawdopodobnie pamiętasz, co robiłeś w czasie, gdy usłyszałeś o atakach z 11 września 2001 r. To jeden z tych momentów niezacieralnych, z rodzaju gdzie-akurat-byłeś.
W tym miesiącu obchodzimy 20. rocznicę tamtych wydarzeń, a ich data symbolizuje dzień, który stał się historycznym momentem zwrotnym i zapoczątkował najdłuższą wojnę we współczesnej historii USA.
Dwa materiały w tym wydaniu magazynu poświęcone są echom 11 września. Jeden to raport z Afganistanu pokazujący stan kraju w momencie wycofywania się z niego amerykańskich wojsk. Wiele wskazuje na to, że historia zatoczy koło i znów do władzy dojdą tam talibowie. Drugi przedstawia zdjęcia z pozoru zwykłych przedmiotów – pary butów, zegarka, fotografii – które jednak wcale zwyczajne nie są. Pochodzą bowiem z gruzów World Trade Center w Nowym Jorku, pola w Shanksville w Pensylwanii oraz z Pentagonu w Arlington, w Wirginii, czyli miejsc, gdzie terroryści
Al-Kaidy rozbili porwane samoloty, kreując w ułamkach sekund przerażający nowy świat.
Maszyna, która uderzyła w Pentagon, należała do American Airlines. Był to lot 77, do Los Angeles. O 9.37 pięciu porywaczy uderzyło samolotem w zachodnią ścianę ikonicznego budynku, zabijając siebie, 59 pasażerów oraz 125 osób na ziemi. Wśród ofiar znalazło się osiem osób podróżujących na konferencję ekologiczną sponsorowaną przez National Geographic. Troje z nich – Bernard Brown, Asia Cottom i Rodney Dickens – miało po 11 lat. Każde z tych dzieci miało przyszłość, której obietnica nigdy nie zostanie zrealizowana. Dla każdego uczestnictwo w konferencji było wyróżnieniem. I każde, według napisanych wtedy ku ich pamięci słów, było mądre, zdeterminowane, życzliwe.
11 września zginęło też troje nauczycieli: Sara Clark, James Debeuneure i Hilda Taylor, którzy towarzyszyli uczniom. Sara, 65-latka, i jej narzeczony byli w trakcie przygotowań ślubnych. 58-letni James, ojciec i dziadek, lubił grać w golfa i kolekcjonował dzieła sztuki. Również 58-letnia Hilda, matka i babcia, uwielbiała gotować i pracować w swoim ogródku.
Pozostali byli pracownikami National Geographic. Ann Judge, 49-latka, organizowała podróże po świecie naszym dziennikarzom. Joe Ferguson uwielbiał uczyć dzieci geografii. Miał 39 lat.
Oddajemy hołd tym, których straciliśmy 20 lat temu, cytatem umieszczonym na Pentagon 9/11 Memorial:
Zajmujemy tę ziemię, aby upamiętnić
wydarzenia z 11 września 2001 r. Aby
złożyć hołd 184 osobom, które straciły
życie, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy
się poświęcają, abyśmy mogli cieszyć
się wolnością. Nigdy nie zapomnimy.
T E K S T: S U S A N G O L D B E RG