08/2016
Igrzyska sportu czy śmierci
Jestem zła. Bo z zapartym tchem oglądałam zwycięski bieg Bena Johnsona na olimpiadzie w Seulu w 1988 r. Myślałam wtedy: nadczłowiek. Jestem rozczarowana, bo wierzyłam w historię Lance’a Armstronga o walce z rakiem i spektakularne zwycięstwa w Tour de France. Wkurzam się, bo lubiłam patrzeć, z jaką pasją Maria Szarapowa wygrywała kolejne tenisowe mecze. Jestem wściekła, bo stosowali doping i z uśmiechem przyjmowali kolejne nagrody, wiedząc, że się im nie należą. Najgorsze jest jednak to, że stając na podium, zabierali szansę tym, którzy byli za nimi. Ci, którzy chcieli być uczciwi, stracili nie tylko szansę na międzynarodową karierę, kontrakty reklamowe i być może lepsze życie, ale przede wszystkim „radość stania na podium, honorową rundę z polską flagą i emocje, od których rosną skrzydła” – jak mówi Grzegorz Sudoł, który na mistrzostwach świata w 2009 r. zajął czwarte miejsce. W tym roku, po zdyskwalifikowaniu pierwszego zawodnika na podium, przyznano mu brązowy medal.
Każdy z nas teraz powie, że nie ma ochoty patrzeć na rywalizację nakoksowanych maszyn. Ale czy na pewno chcemy czystego sportu? Czy jesteśmy gotowi na to, że zawodnicy, którzy nie biorą stymulantów, będą mieli wyniki być może gorsze od obecnych? Że rekordy świata nie będą padały co chwila? To oczekiwania kibiców i wielkie pieniądze nakręcają sport wyczynowy – każdy z nas ma więc w tym swój udział.
Na tegorocznej olimpiadzie w Rio nie wystąpią lekkoatleci z Rosji. Zostali drużynowo zdyskwalifikowani. Chciałabym wierzyć, że to początek końca dopingu w sporcie.
34 Sport na dopingu
Po co zwalczać doping, skoro to syzyfowa praca? Nie tylko w imię zasad, ale też by sportowe igrzyska nie stały się igrzyskami śmierci.
Tekst Katarzyna Kachel
48 Gangi tracą Ciudad Juárez
Miasto, w którym trup słał się gęsto, a spacer po parku był ryzykiem, nagle odżyło. Jak do tego doszło?
Tekst Sam Quinones
Zdjęcia Dominic Bracco II
66 Nauka vs. komary
Malaria, zika, denga, żółta febra – tym wszystkim mogą uraczyć człowieka komary. Mimo to na razie nie mamy przeciw nim skutecznej broni.
Tekst Cynthia Gorney
70 Panda na swoim
Mało które duże zwierzę tak bardzo przypomina maskotkę. A już chyba żadne nie budzi takiego entuzjazmu.
Tekst Jennifer S. Holland
Zdjęcia Ami Vitale
96 Rekiny
Żarłacze białopłetwe, „oceaniczne szybowce”, były kiedyś tak liczne jak bizony na prerii. Dziś trzeba mieć szczęście, by na nie trafić.
Tekst Glenn Hodges
Zdjęcia Brian Skerry
122 Sieciowe studio
Ptaki sportretowane w sieciach ornitologów – ten fotograficzny projekt ma budzić naszą empatię.
Tekst Christy Ullrich Barcus
Zdjęcia Todd Forsgren