8/2015
Szeroki uśmiech papieża
Czy papież zmieni Watykan? Czy może Watykan zmieni papieża? – pytają wszyscy. Po wcześniejszych aferach pedofilskich wśród księży, po nadużyciach finansowych, po festiwalu próżności kardynałów ludzie poczuli, że Kościół katolicki gnije od środka, że potrzebuje zmiany.
Jedni uważają Franciszka za wielkiego reformatora. Wierzą, że przywróci Kościół jego prawdziwej doktrynie. Inni twierdzą, że zniszczy wiarę. Pierwszy od ponad tysiąca lat papież, który nie urodził się w Europie, jezuita, przybrał imię na cześć św. Franciszka z Asyżu, orędownika ubogich. Zresztą sam siebie nazywa callejero, ulicznym włóczęgą. Jorge Mario Bergoglio jeszcze jako kardynał regularnie odwiedzał slumsy Buenos Aires i jeździł metrem.
W marcu 2013 r., niedługo po konklawe, pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra ubrany na biało, bez tradycyjnego szkarłatnego ornatu, bez czerwonej, haftowanej złotem stuły. Zaskoczył tym wszystkich. A potem poparcie dla Franciszka poszybowało w górę, kiedy oficjalnie potępił choroby nękające kurię rzymską, takie jak próżność, plotka i zabieganie o doczesne zyski. Jest dla ludzi, robi sobie selfie z wiernymi, jeździ zwykłym fordem, sam reguluje swoje rachunki, zrezygnował z komnat w Pałacu Apostolskim i mieszka w skromnym dwupokojowym apartamencie. Jest inny.
I właśnie dlatego Franciszek stał się ikoną popkultury, jest bardziej popularny niż gwiazdy rocka. Ja też zostałam Jego fanką, bo nawołuje do pojednania, do akceptacji odmienności. W tym wydaniu National Geographic na str. 20 znajdziecie artykuł o nowym Watykanie za otwartymi drzwiami i o papieżu, który jest po prostu człowiekiem.
Martyna Wojciechowska
EDYTORIAL
NAGRODA
OBLICZA ZIEMI
INSTYNKT PIERWOTNY
SKANER
Chryzantemy, Pochodzenie owoców, Persymona, Dinozaury duże i małe
TWOJE ZDJĘCIE
FRANCISZEK I WATYKAN
Papież Franciszek to „najlepszy piarowiec świata”. Człowiek, który wniósł do Watykanu nową energię, sposób komunikacji z wiernymi, nowe rozumienie misji tej instytucji. Wynik jego zmagań ze skostniałą strukturą rzymskiej kurii może zadecydować o przyszłości Kościoła. (Tekst Robert Draper, zdjęcia Dave Yoder)
JEZIORO RUDOLFA
Nad kenijskim jeziorem zbierają się czarne chmury. Ale nie niosą one deszczu – przeciwnie. Zapory na zasilającej akwen rzece Omo w Etiopii grożą stopniowym znikaniem jeziora. Dla plemion znad jego brzegów, dla ich kultury, jest to sprawa życia i śmierci. (Tekst Neil Shea, zdjęcia Randy Olson)
SZTUKA WYPYCHANIA
Taksydermia, czyli wypychanie trofeów, praktykowana jest od dawna. Wiele przyrodniczych muzeów ma ogromne kolekcje preparowanej fauny. Dziś sztuka ta stała się jednak tak kontrowersyjna, że pojawiła się jej rekonstrukcyjna odmiana, niezwiązana z zabijaniem zwierząt. Tekst Bryan Christy, zdjęcia Robert Clark
ZBIORY MUZEUM ZOOLOGII
W magazynach pod Puszczą Kampinoską znajduje się 7,5 mln okazów wypreparowanych zwierząt. (Tekst Adam Robiński, zdjęcia Marcin Dobas)
LAOS BOMB
Na ten azjatycki kraj w czasie wojny wietnamskiej Amerykanie zrzucili niewiarygodne ilości bomb. Pozostałością tego okresu są leje widoczne w krajobrazie i mnóstwo niewybuchów. Dziś stają się one rezerwuarem surowców wtórnych oraz atrakcją turystyczną. (Tekst T.D. Allman, zdjęcia Stephen Wilkes)
AFRYKA RYBAKÓW
Południowa Afryka, u brzegów której zbiegają się dwa oceany, miała do niedawna jedne z najbogatszych łowisk świata. Jednak rząd RPA dopuścił do tego stołu zbyt wielu biesiadników. (Tekst Kennedy Warne, zdjęcia Thomas P. Peschak)
KABATY POD STOPAMI
Dla pasjonatów świata owadów wycieczka na podmiejską łąkę jest niczym wyprawa w tropiki. (Tekst i zdjęcia Paweł Chocha)
LUDZIE GÓR (Tylko w Klubie Prenumeratora)
| POWIĘKSZENIE