4/2015
Kajakarski zew oceanu
Są ludzie, którzy robią rzeczy wielkie. Z własnej woli wychodzą daleko poza granice komfortu, znosząc strach, zimno, głód, niewygody i samotność. Jak Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Atlantyk kajakiem z kontynentu na kontynent. Jak długo trzeba się przygotowywać do takiego wyczynu? – Całe życie – odpowiada Olek.
Kiedy podano do wiadomości publicznej, że został uhonorowany prestiżowym tytułem Podróżnika Roku National Geographic (wcześniej przypadł on m.in. Felixowi Baumgartnerowi, który skoczył ze spadochronem ze stratosfery), Doba z dnia na dzień stał się gwiazdą mediów. A przecież kajakiem pływa od 30 lat, z tego od 20 lat ekstremalnie. Na przełomie 2010 i 2011 r. w ciągu 99 dni pokonał Atlantyk z Afryki do wybrzeża Ameryki Południowej. Dwa lata później poprawił własny wyczyn i przewiosłował ocean z Europy do Ameryki Północnej, tam gdzie ocean jest najszerszy i wyjątkowo nieprzewidywalny.
Mimo że ma 68 lat, czyli jest w wieku, kiedy większość ludzi myśli o ciepłych kapciach i fotelu przed telewizorem, Olo, jak mówią o nim przyjaciele, spędził samotnie na Atlantyku prawie pół roku, pokonując 12 578 km. Nikt wcześniej nie dokonał czegoś tak szalonego. Tylko że Olek wygląda, jakby robił to wszystko ot tak, po prostu. Może nawet bagatelizuje swój wyczyn? Utrzymuje, że uprawia „kajakarstwo turystyczne” i dodaje z uśmiechem: – Nie pokonałem Atlantyku, ja go po prostu przepłynąłem.
A ja nie wiem, czy bardziej podziwiam Olka za hart ducha, czy za ten niezwykły dystans do siebie i świata.
Martyna Wojciechowska
EDYTORIAL
OBLICZA ZIEMI
SKANER
Fakty żywieniowe, Żyrafa, Lotniczy luksus, Basen czy trawnik, Starożytny mural, Impresjonizm
NG NA INSTAGRAMIE
ZA KULISAMI
Kolumna Trajana
TWOJE ZDJĘCIE
ALEKSANDER DOBA
Emerytura pana Aleksandra wygląda niekonwencjonalnie. Jej stałym elementem wydaje się kajak oceaniczny wykorzystywany do... samotnych podróży przez Atlantyk. (Tekst Adam Robiński)
KOLUMNA TRAJANA
Rozrzeźbiony niemal 40-metrowy monument wznosi się nad Rzymem od 19 wieków, świadcząc o triumfie legionów nad Dakami. Co możemy wyczytać z tego starożytnego komiksu wyrytego w marmurze? (Tekst Andrew Curry, zdjęcia Kenneth Garrett)
10 HITÓW HUBBLE'A
Był pierwszym tego typu urządzeniem wyniesionym na orbitę, co dało ludzkości zupełnie nową perspektywę. Zrobił mnóstwo zdjęć niedostępnych wcześniej naszym oczom najdalszych zakątków wszechświata. Niektóre z tych obrazów zachwycają pięknem. (Tekst Timothy Ferris)
CHIŃSKIE FORTECE
Południowe Chiny mogą się pochwalić niezwykłymi budowlami – wielorodzinnymi klanowymi budynkami mieszkalnymi i wiejskimi fortecami zarazem. Tak oryginalne konstrukcje, do niedawna szerzej nieznane, musiały trafić na listę dziedzictwa UNESCO. (Tekst Tom O’Neill, Zdjęcia Michael Yamashita)
POCIĄG LINCOLNA
Ciało zastrzelonego przez zamachowca prezydenta Stanów Zjednoczonych przez wiele dni jechało pociągiem przez Amerykę. Hołd oddawały mu miliony ludzi – także czarnych, którym dał wolność. Co zostało z tych czasów do dziś? (Tekst Adam Goodheart, zdjęcia Eugene Richards)
MALOWANE SŁONIE
Zwierzęta te w kulturze Indii grają rolę szczególną, co widać np. w czasie festiwalu słoni w Dźajpurze. (Tekst Rachel Hartigan Shea, zdjęcia Charles Fréger)