9/2014
Potęga historycznego piaruZa panowania Tyberiusza, przybranego syna Oktawiana Augusta, został ukrzyżowany Jezus. Jak podają różne źródła, cesarz doprowadził do śmierci swojej żony, bez skrupułów pozbywał się pretendentów do tronu, w tym bratanka. Winny jest skazania na śmierć tysięcy obywateli Rzymu, których jedynym grzechem była jego patologiczna podejrzliwość, a pod koniec życia organizował liczne orgie z udziałem dzieci, które wyszukiwali mu specjalni urzędnicy. Na jego tle cesarz Neron nie wypada najgorzej. Dlaczego więc to właśnie Neronowi przypisuje się w wielu rankingach tytuł największego zwyrodnialca starożytnego Rzymu? Zapewne dlatego, że w latach 54-68, kiedy rządził, nie było jeszcze Facebooka czy Twittera, a cesarz nie zadbał o odpowiednią promocję. Po prostu padł ofiarą czarnego PR-u. Artykuł "Nie taki zły Neron" ukazuje jego inną twarz - wielbiciela sztuki, wizjonera, ulubieńca tłumów.
Spis treści:
Oblicza Ziemi
Skaner
Eureka!
Polska murowana
Twoje zdjęcie
Owadzia sesja: Niezwykłość form, kolorów i kształtów całej tej drobnicy fruwającej i bzykającej gdzieś w naszym otoczeniu umyka ludzkim oczom. Trzeba dopiero utalentowanego makrofotografa, żeby je przed nami odsłonić.
Neron: Potwór. Szalony kabotyn gotów do największych zbrodni – oto potoczna opinia o tym rzymskim cesarzu, który dla własnej fantazji podpalił ponoć Rzym. Cóż, wiele z wysuwanych przeciw niemu zarzutów jest prawdziwych. Ale z drugiej strony – sporo jest efektem czarnego piaru jego politycznych przeciwników. Czy zatem Neron wymaga rehabilitacji?
Podwodny skarb: Rafa Mezoamerykańska jest wprawdzie mniejsza od Wielkiej Rafy Australijskiej, ale blisko 1000 km długości to przecież imponujący rozmiar. A że jest znacznie bliżej lądu, tworzy niepowtarzalny wodno-lądowy ekosystem. Rzecz w tym, że bliskość lądu oznacza też bliskość człowieka. I jak zwykle nie wiadomo, czy ten uszanuje arcydzieło natury.
Jak Taj z Tajem: Królestwo Tajów, które w ostatnich dekadach przeżyło gospodarczy boom i stało się turystycznym rajem, mogłoby się wydawać przykładem sukcesu. Jednak dla zbyt wielu obywateli sukces państwa nie okazał się ich własnym. Tajlandia wpadła w gigantyczny polityczny kryzys, który pachnie wojną domową.
Dieta jaskiniowa: Mówi się, że dieta współczesnych społeczeństw oparta na produktach wysokoprzetworzonych i równie wysoko kalorycznych odpowiada za epidemie chorób cywilizacyjnych. Czy zatem powrót do menu myśliwych-zbieraczy mógłby nam pomóc? A jeśli tak, to czy jesteście gotowi porzucić mąkę i nabiał, i dania gotowane? Pytań jest sporo, odpowiedzi wciąż kontrowersyjne, ale z pewnością wiele od nich zależy.
Tylko dla prenumeratorów: Minnesota Keillora. Całe życie w jednym miejscu – w Ameryce rzecz to raczej rzadka. Spędzenie go wśród ludzi znanych od dzieciństwa, w stałych, bliskich relacjach przyjacielskich i rodzinnych, ale na tle zmieniającego się miasta i społeczeństwa, daje niezwykłą perspektywę. 70-letni dziennikarz Garrison Keillor spróbował pokazać ją w swoich wspomnieniach z Minneapolis.