11/2014
Najlepsi na świecieTworzymy ten magazyn dla Was, naszych Czytelników. W każdym wydaniu National Geographic Polska chcemy pokazywać, jak wspaniały jest świat, inspirować do tego, by ciągle go poznawać i rozumieć lepiej. Nie pracujemy dla nagród i pochwał, ale cieszymy się, kiedy zostajemy docenieni. Szczególnie że cała redakcja ciężko zapracowała na sukces, który właśnie świętujemy. Magazyn National Geographic Polska otrzymał trzy najważniejsze nagrody podczas międzynarodowej konferencjiNational Geographic w Waszyngtonie. Także seria Dzieciaki świata i Zwierzaki świata mojego autorstwa została uznana za najlepszy projekt książkowy minionego roku. Cztery nagrody dla jednego kraju to bezprecedensowe wydarzenie w historii konferencji i przyznaję, że kiedy 8 lat temu zaczynałam pracę w National Geographic Polska, nawet nie marzyłam o takim wyróżnieniu.International Media Conference w Waszyngtonie to cykliczne spotkanie redaktorów naczelnych i wydawców, na którym w tym roku gościło 275 osób odpowiedzialnych za lokalne edycje magazynu National Geographic na całym świecie. Celem tego forum jest wymiana doświadczeń oraz dyskusja na temat kierunku, w jakim powinno zmierzać nasze towarzystwo naukowe. Tym razem polski zespół okazał się najlepszy. Jestem zaszczycona i dumna, że team NG Polska został tak doceniony na arenie międzynarodowej. A to tylko jeszcze bardziej motywuje nas do pracy nad kolejnymi wydaniami magazynu.Martyna Wojciechowska
EDYTORIAL
SKANER
Smogojady, Miejskie pszczoły, Emeryci świata, Proteza do tańca, Jedzenie, Jagły, Oblicza ziemi, Twoje zdjęcie
EUREKA
Historia jednorazowej pieluchy
POLSKA MUROWANA
Mosty w Tczewie (tekst Adam Robiński)
FOTOREPORTAŻ
Polowanie na wieloryby sympatii nie budzi. Ale czasem bywa sposobem na przeżycie (zdjęcia Sebastian Gorgol)
BOGOWIE INDII
Hinduski panteon zasiedla armia bóstw, czasem szokujących. Jak szukać w nim porządku, jak odnajdują się w tym hindusi? (tekst Paulina Wilk)
AFRYKA PO CHIŃSKU
Czarny Ląd od dekolonizacji nie potrafił wyjść z biedy. Teraz może się to zmienić – m.in. za sprawą Chińczyków i telefonów. (tekst Dariusz Rosiak)
SZERPOWIE
Trudno wyobrazić sobie bez nich wspinaczkę na Everest. Wielu stanęło na tym szczycie po wielokroć i wielu zginęło. (tekst Chip Brown, zdjęcia Aaron Huey)
ZWIERZĘCE ZOMBI
Diaboliczne pasożyty. Jak przejmują kontrolę nad mózgami swoich ofiar, sprawiając, by im bezwolnie służyły? (tekst Carl Zimmer, zdjęcia Anand Varma, grafika Matthew Twombly)
MAŁPY Z MAROKA
Jedyne małpy żyjące w Afryce na północ od Sahary. I jedyne migrantki w Europie. (tekst Rachel Hartigan Shea, zdjęcia Francisco Mingorance)
DYLEMAT MIĘSOŻERCY
Czy rezygnacja z wołowiny może pomóc planecie? Zdania są podzielone. (tekst Robert Kunzig, zdjęcia Brian Finke)
ODZYSKANA PRZYRODA KAROLINY (Tylko dla prenumeratorów)
Wojna secesyjna spustoszyła wielkie ryżowe farmy. A natura szybko uczyniła z nich swoje sanktuarium. (tekst Franklin Burroughs, zdjęcia Vincent J. Musi)