5/2013
Flaga towarzyszy działalności National Geographic od 1903 r. Autorką jej projektu była żona pierwszego redaktora naczelnego magazynu, Elsie May Grosvenor. W 125. rocznicę powstania Towarzystwa wręczamy flagę NG dwanaściorgu Polakom, którzy przez swoją działalność wspierają wartości bliskie National Geographic. W tym miesiącu otrzymała ją Janina Ochojska Martyna Wojciechowska: Eksplorujesz świat, ale w bardzo specyficzny sposób – pomagasz ludziom. Czym jest dla Ciebie takie podróżowanie? Janina Ochojska: Z Polską Akcją Humanitarną docieram do miejsc dotkniętych katastrofami, wojnami. Tam gdzie ludzie, najczęściej kobiety, dzieci, starsi – stają się ofiarami wydarzeń, na które nie mieli wpływu. Wojna stawia ich poza nawiasem normalnego życia. Tym ludziom potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Solidarna ręka, która da im nadzieję. My sobie nie zdajemy sprawy z tego, że nawet najdrobniejsze działania mogą zmieniać świat. Jestem od kilku miesięcy uwięziona w łóżku po trzech operacjach, które przeszłam, co jednak nie przeszkodziło mi w rozpoczęciu akcji pomocy dla Syrii: napisaniu apelu, namówieniu ludzi w Polsce, by go podpisali, nagłośnieniu tego listu, wreszcie zorganizowaniu samolotu z pomocą humanitarną. Da się. Z wykształcenia jesteś astronomem. Często patrzysz w gwiazdy? Coraz rzadziej. Zawsze robię to jednak w Sudanie Południowym. Tam niebo jest ciemne. O 18 zapada zmierzch, więc zanim się zaśnie – a śpi się często na zewnątrz – można patrzeć na niebo. Kiedy tak spoglądam na gwiazdy, zastanawiam się, czy jest tam życie. Może gdzieś nie popełniają naszych błędów? A z czym kojarzy Ci się Towarzystwo National Geographic? Przede wszystkim z widokami, które bardzo bym chciała zobaczyć, choć to się już nie uda. Przynajmniej dzięki Wam mogę obejrzeć miejsca, których nie dotknę. Z różnych powodów. Ostatnio miałam w ręku jakiś stary numer NG poświęcony Syrii i zastanawiałam się, co pozostało w tym kraju po obecnej wojnie. Mam tę niezniszczoną Syrię u siebie w domu. Może właśnie teraz jest moment, by pojechać do Czeczenii i zarejestrować, jak dziś wygląda? I do innych zamkniętych reżimów: Korei Północnej, Erytrei? Wszędzie tam, gdzie ja dotrę, zabiorę tę flagę National Geographic.
Pod flagą NG – Janina Ochojska
Ryzykanci
Odkrywcy
Skaner
Jedz z głową
Ryby to bez dwóch zdań ważny składnik zdrowej diety. Ale jakie jeść, a jakich nie – i dlaczego?
Fotoreportaż
Pokazać Stambuł bez uciekania się do łatwej efektowności, przez pryzmat mieszkańców metropolii – oto cel autorki.
Mamut jak nowy
Przywrócić życie wymarłemu gatunkowi to perspektywa kusząca, zwłaszcza że długa jest lista takich stworzeń.
Ale są też pewne ‚‚ale”.
Czarna despotia
Zimbabwe to ja – myśli zapewne Robert Mugabe, który rządzi tym państwem od uzyskania niepodległości w 1980 r. Interes kraju wyraźnie bowiem już dawno pomylił mu się z własnym.
Chiński kanał
W przeludnionym Państwie Środka zmobilizowanie milionów robotników na rozkaz cesarza nigdy nie było problemem. Tak też powstała licząca 2 tys. km wodny szlak transportowy, równie imponujący jak znacznie bardziej słynny Wielki Mur.
Długowieczność
Czy średnia 100 lat życia dla przedstawicieli naszego gatunku jest możliwa? Naukowcy pracują nad tym, badając odizolowane populacje wyróżniające się liczbą stulatków.
Rajskie ptaki
Przegląd niezwykłej rodziny, w której samce dla zaimponowania partnerkom zainwestowały zadziwiającą godową ekstrawagancję.
Straszenie bólem
Kary cielesne przez tysiące lat stosowano jak świat długi i szeroki. Zdumiewający był (i jest) nie tylko ich repertuar, ale też teoretyczne uzasadnienia dla ich wymierzania.
Tylko dla prenumeratorów
Przenawożenie
Rośliny do szybkiego wzrostu potrzebują azotu, czyli nawozów. Ale że we wszystkim trzeba zachować jest umiar, a z tym człowiek ma problem, przenawożenie staje się poważnym problemem w ochronie środowiska.