8/2012
Stoję nad skalistym brzegiem Pacyfiku i, wbrew nazwie, ani trochę nie wydaje mi się on spokojny. W każdym razie nie wyobrażam sobie, żebym miała skoczyć w te wściekłe fale, przepłynąć dwa kilometry do wyrastającej pionowo z wody skały Moto Nui, wdrapać się na jej szczyt, ukraść jajo fregaty i wrócić z nim jak najszybciej na ląd... A wszystko po to, żeby zostać ariki Rapa Nui, czyli władcą Wyspy Wielkanocnej. Podobno taki właśnie test przechodzili bowiem mężczyźni zamieszkujący ten skrawek lądu przed przybyciem białych... Fascynujące! Jak wszystko na tej wyspie.
Przywiodła mnie tu ciekawość. Po co tubylcy wykuwali 10-metrowe moai? Jak transportowali posągi ważące nawet 80 ton? Dlaczego stoją jak żołnierze, w rzędach nad brzegiem oceanu? Ocalało ich 887, a było zapewne dużo więcej...
Podczas pobytu na Wyspie Wielkanocnej długo wpatrywałam się w głowy wyrzeźbione z wulkanicznego tufu, nakryte śmiesznymi kapeluszami. Pomyślałam wtedy, że może po prostu istnieją zagadki bez rozwiązania? W tym wydaniu National Geographic publikujemy wyniki najnowszych badań naukowców, które wywracają dotychczasowe teorie do góry nogami. Jednak nadal nie potrafimy odczytać pisma rongo-rongo wyrytego wieki temu na drewnianych tablicach, które pozostały po dawnych mieszkańcach wyspy. Jak wiele tajemnic kryje jeszcze Rapa Nui? I co to znaczy, że – jak twierdzą mieszkańcy – te posągi chodziły?
SPIS TREŚCI:
Edytorial
Skaner
Afrodyzjaki - Ile w opowieściach o ich cudownych właściwościach naukowej prawdy, a ile mitów?
Wywiad z Bi Kidude – o kobietach z Zanzibaru i praktykowanym na wyspie rytuale, który przygotowuje dziewczęta do zamążpójścia, oraz muzyce taarab.
Rapa Nui- Według legendy posągi na Wyspie Wielkanocnej chodziły. Na pytanie „jak?” uczeni i odkrywcy dawali różne odpowiedzi, podpierając swoje koncepcje eksperymentami.
Londyn - Brytyjska metropolia przeżywa właśnie kolejne w swej historii igrzyska olimpijskie. Czym zaowocują one dla „gorszego”, Londynu, Londynu kategorii C?
Polskie olimpiady - Sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie to wielkie emocje, dramaty, szczęśliwe zbiegi okoliczności i zabawne anegdoty. Te pozostają w pamięci kibiców najdłużej.
Portret mistrza - Dawni olimpijczycy mówią o swojej drodze na szczyt, o chwilach triumfu. Co dzięki sportowi zyskali, co stracili, co jest w życiu ważne?
Ptasia intymność - Jak one to robią? Niby wszystkie tak samo, a jednak inaczej. Weźmy poczciwe kaczki – czy podejrzewalibyście je o skłonności do brutalnego seksu, a nawet gwałtów?
Yartsa gunbu - Niezwykle gąsienicowe grzybki z górskich łąk cieszą się opinią medycznego panaceum. Nic dziwnego, że na Wyżynie Tybetańskiej wywołały prawdziwą gorączkę złota.
Tylko dla prenumeratorów:
Islandia
Między wulkanami a lodowcami rosły kiedyś brzozowe zagajniki. Aż przyszedł człowiek... I choć krajobraz wyspy stał się od tamtego czasu jeszcze bardziej posępny, wciąż pozostaje piękny.