9/2010
Znowu Tutanchamon?! Tak, tak, ja też byłam zaskoczona, kiedy na liście przysłanych nam przez amerykańskich kolegów tematów zaplanowanych na bieżący rok zobaczyłam okładkę z charakterystyczną złotą maską. Co nowego można powiedzieć o tym najdokładniej przebadanym i najobszerniej opisanym egipskim faraonie? Władcy, o którym mówi się, że największym jego dokonaniem było to, że... zmarł? A jednak artykuł autorstwa Zahiego Hawassa czyta się jak książkę detektywistyczną. Opiera się on na najnowszych badaniach DNA samego króla Tuta, a także innych mumii podejrzanych o bliższe lub dalsze z nim pokrewieństwo. Wyniki tych badań są sensacyjne. Tutanchamon znów wraca na pierwsze strony gazet, tym razem za sprawą rodzinnych sekretów. Egipcjanie potrafią wykorzystać swoją historię, żeby przyciągnąć uwagę świata, zwabić turystów. Wydają (często nawet nie swoje) miliony na badania, po to żeby zarabiać miliardy dolarów. Na drugim biegunie stoi Madagaskar. Wyspa ta nie ma króla Tuta i piramid, ale może się poszczycić lemurami, fantastycznymi formacjami skalnymi, unikalnymi pierwotnymi lasami – w dzisiejszym zdewastowanym świecie dla wielu są to wartości porównywalne ze skarbami Egiptu. Jednak tutaj inwestuje się głównie w wycinkę drzew, unicestwiając największe walory kraju. Krótkotrwały zysk dziś przyniesie kosmiczną stratę w przyszłości. Wielka szkoda.Agnieszka Franus
Spis treści:
Wywiad z geologiem Dariuszem Grabowskim – o tym, dlaczego domy na południu Polski zaczęły wędrować.
Tutanchamon. Imię tego faraona, owocu kazirodczego związku brata i siostry, miało zniknąć z kart historii. Ale, paradoksalnie, próby unicestwienia pamięci o nim utrwaliły ją na wieki.
Kazirodcy na tronie. Małżeństwa z krewnymi, zakazane dla maluczkich, panującym nadawały niemal boski status.
Płetwale Bryde’a. Te szybkie jak torpedy walenie pozbawione są grubych warstw tłuszczu, dlatego nie interesowały wielorybników. Ale mimo że nie zostały zdziesiątkowane, wiemy o nich zaskakująco mało.
Madagaskar. Drzewa różane idą pod topór, lemury lądują w gulaszu, ziemię kaleczą wielkie kopalniane wyrobiska. Odwieczne tabu przestały działać. Wyjątkowa w skali świata endemiczna przyroda wyspy z trudem opiera się rosnącej presji.
Jaja owadów. Choć pełno ich dookoła, nieuzbrojonym okiem trudno dostrzec strukturę
i piękno mikroświata. No, chyba że na naszych łamach...
Huculi. Górale ze wschodnich Karpat słynęli z dzikości i przywiązania do swobody, w tym także obyczajowej. Do dziś wielu z nich żyje „daleko od szosy”.
Tylko dla prenumeratorów: Rajska kosa piasku. Wielka Wyspa Piaszczysta jest fascynującym tworem oceanicznych prądów. I mimo sypkiego budulca – niewiarygodnie różnorodnym. Przyroda dała tutaj popis swoich kreacyjnych możliwości.
Kolekcja "Śladami wielkich polskich podróżników" - zdjęcie Tony'ego Halika - Ameryka Łacińska