10/2010
Dlaczego właśnie TO zdjęcie wygrało Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic? Na to pytanie będę musiała odpowiadać jeszcze wielokrotnie. Przez najbliższy rok wiele osób podda je analizie, żeby znaleźć klucz do zwycięstwa w następnej edycji i zrozumieć, czym kierowało się jury. Nie ma w tym jednak żadnej tajemnicy, są wyłącznie emocje, które pojawiły się w każdym z nas, gdy je zobaczyliśmy. Czy od razu wiedziałam, że mam przed sobą fotografię zasługującą na Grand Prix? Nie, ale jednocześnie nie mogłam o tym zdjęciu zapomnieć, niepokoiło mnie. Gdzie i w jakich okolicznościach zostało zrobione? Kim są dziewczynki i dlaczego na ich twarzach malują się tak różne uczucia? Prawdopodobnie każdy z siedmiu jurorów mógłby napisać własną historię na temat tego ujęcia. I właśnie to jest w nim tak wspaniałe. Tomasz Tomaszewski, przewodniczący obradom, powiedział: „To zdjęcie odnosi się do najwspanialszych cech humanistycznej fotografii. Jest proste, ale nie banalne czy mdłe”. Jest po prostu wyjątkowe. I za to właśnie dziękujemy jego autorce Izabeli Perez Harriette.
Spis treści:
Rozstrzygnięcie Wielkiego Konkursu Fotograficznego NG
Wywiad z entomologiem Marcinem Sielezniewem o motylach, które toczą z mrówkami wyścig zbrojeń.
Megafauna. Dlaczego wyginęły wielkie ssaki Australii? Czy to możliwe, by wybił je człowiek?
Islam z tropików. Czy chłosta za picie alkoholu jest karą stosowną? Indonezja próbuje wypracować kompromis między rygorystycznym islamem a ludyczną wyspiarską mentalnością.
Wyznawcy Mahometa. Muzułmanie nie są grupą religijnie jednorodną, różnią się np. interpretacją zasad Koranu i tradycjami. Proponujemy zatem mały przewodnik po duchowym świecie islamu.
Zatoka Meksykańska. Pelikany skąpane w ropie, gigantyczne podwodne chmury oleju, czarna smoła na rajskich plażach – katastrofalny wyciek z odwiertu BP zniszczył środowisko i pokazał, jak lekceważone jest przez decydentów.
Taniec Trzcin. Raz do roku rozparty na tronie król Zulusów przyjmuje swoistą „taneczną defiladę” tysięcy roznegliżowanych dziewic – potencjalnych kandydatek na kolejną żonę władcy. A wszystko dla zdrowia narodu.
Tylko dla prenumeratorów. Albatrosy. Kochają szkwały. Na lądzie nie bywają miesiącami. Pokonują oceany od krańca do krańca. Wizg ich 3,5-metrowych skrzydeł budzi dreszcz.
Kolekcja "Śladami wielkich polskich podróżników" - zdjęcie Leona Barszczewskiego - Uzbekistan 1876-1897