11/2009
Podpływa bardzo, bardzo powoli. I trwa nieruchomo, czekając na odpowiedni moment. Potrafi tak czekać godzinami, a woda jest przy tym zupełnie niezmącona. Nieświadomy zagrożenia człowiek zbliża się do rzeki, żeby popłukać garnek, w którym gotował obiad na kempingu. Jest parno, duszno i cicho – jak to zwykle w Australii. Słychać tylko leniwe pokrzykiwania ptaków w oddali. Nagle sześciometrowy krokodyl różańcowy gwałtownym ruchem chwyta mężczyznę w pół i ciągnie na głębszą wodę. Krokodyle najczęściej ogłuszają swe ofiary silnym ogonem, a potem topią je lub rozszarpują, obracając się błyskawicznie wokół własnej osi. Takich przypadków zdarza się na świecie może kilkanaście rocznie, ale przecież to my wkraczamy na terytorium dumnego gada, to my, ludzie, nie wiemy, jak się zachowywać w jego królestwie… Krokodyle są doskonale wyspecjalizowanymi drapieżnikami – w końcu swoją wiedzę i doświadczenie zdobywały przez 240 mln lat! Jaszczurowaty kształt ciała, silne szczęki z zębami, które odrastają przez całe życie. Choć mają mały mózg (tylko 0,05 proc. masy ciała), potrafią się szybko uczyć. Silne i zwinne w wodzie, kiedy tylko mogą, oszczędzają energię, a ich serca spowalniają wtedy do zaledwie trzech uderzeń na minutę! Jestem zafascynowana tymi zwierzętami. Widywałam je wielokrotnie w naturalnych warunkach, podróżując przez Australię, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję. Obserwowałam te wielkie, przypominające prehistoryczne stwory na farmach, gdzie hoduje się je dla skóry i mięsa. I za każdym razem myślę sobie, że może gdyby nie ssaki naczelne, krokodyle byłyby władcami świata?
Spis Treści Numer 11/2009
Krokodyle- Ich przodkowie panowali na Ziemi, zanim zdominowały ją dinozaury. Dlaczego jednak nie wrócili do władzy, gdy gadzia konkurencja wyginęła?
Wenecja- Coraz częstsze zalewy morza ma powstrzymać budowana właśnie u wrót laguny gigantyczna zapora. Jak jednak miasto-ikona ma poradzić sobie ze wciąż wzbierającą, a równie niszczącą falą turystów?
Madagaskar- Jest jedyna w swoim rodzaju w tej skali. Jedni widzą w niezwykłej formacji skalnej kamienny las, innym kojarzy się raczej z naturalnym Manhattanem. Zapraszamy do fantastycznego świata tsingy.
Syria- Ekonomiczna stagnacja, brak wolności, intelektualne skostnienie i władza w ręku dynastii Assadów – oto socjalizm w wydaniu arabskim. Plusy? Kobiety noszące bez obaw dżinsy i odkryte włosy na ulicach.
Qaramel- Polscy archeolodzy znaleźli w Syrii „miasto” z przełomu XI i X tysiąclecia p.n.e., które podważa ustalone poglądy na temat ewolucji cywilizacji. Najbardziej zaskakujące jest to, że osadę zbudowali... myśliwi i zbieracze.
Tekst Xenia Kolińska
Ginące płazy - Żyją na styku ziemi i wody, są więc wrażliwe na zanieczyszczenia obu tych środowisk. Co gorsza, parol na żaby zagiął pewien grzyb...
Tylko dla prenumeratorów:
Spragnione Indie. W czasach gdy monsun staje nieprzewidywalny, a zasoby wód podziemnych szybko się kurczą, uprawa roli jest zajęciem dla hazardzistów.