Zobacz twarze Korei Północnej. Portrety z Pjongjangu
W kraju, w którym wymagany jest konformizm, zwykły portret może być rewolucyjny.
W Korei Północnej żyje 25 mln ludzi, ale jedynymi rzucającymi się tam w oczy portretami są te przedstawiające jej przywódców. Zwykli ludzie rzadko są fotografowani, chyba że w dużej grupie – nawet w dniu ślubu.
W 2017 r. francuski fotograf Stéphan Gladieu wyjechał do Korei Północnej, by odkryć indywidualność jej obywateli. W fabrykach i gospodarstwach wybierano dla niego najczystszych robotników. – W kraju, w którym jednostka nie ma znaczenia, robiłem coś szalonego, prosząc ludzi, by pozowali pojedynczo – mówi Gladieu. Wielokrotnie przypominali mu o tym opiekunowie wskazujący obiekty, do których mógł pojechać. Swoich modeli typował sam, choć czasami jego opiekunowie twierdzili, że postawił na zbyt brzydkich, starych lub zaniedbanych.
Z osobna każdy portret może wyglądać jak reżimowa propaganda radości. Razem uzyskują jednak niepokojącą jednolitość. Efekt tkwi w tej powtarzalności. Nawet stojąc obok fotografa, przewodnicy nie rozumieli, co robi.
– Nigdy nie dostrzegą tego, co widziałem ja – mówi Gladieu. – Są tak daleko, w innym świecie.
Tekst: Nina Strochlic
ZOBACZ GALERIĘ ---->
1 z 5
Portrety z Pjongjangu
Kraina rozrywki znajdująca się nad halami zakładu spożywczego, w której pracownicy mogą pływać, grać w koszykówkę lub zrelaksować się w saunie.
2 z 5
Portrety z Pjongjangu
Lekarka bada pracownicę największej w Korei fabryki włókienniczej. Większość z jej 10-tysięcznej załogi stanowią kobiety. Przed sankcjami ONZ z 2017 r. tekstylia były ważnym towarem eksportowym kraju.
3 z 5
Portrety z Pjongjangu
Uczniowie z kulami w kolorowej kręgielni Złoty Pas. Duży obiekt, w którym znajdują się też automaty do gry i bar, jest popularnym przystankiem dla uczestników kontrolowanych przez rząd wycieczek.
4 z 5
Portrety z Pjongjangu
W parku rodzina pozuje za ścianką fotograficzną upamiętniającą krajowy program kosmiczny.
5 z 5
Portrety z Pjongjangu
Dwaj pracownicy biurowi w Pjongjangu stoją przed monumentem upamiętniającym założenie partii. Młot, sierp (środek) i pędzelek do kaligrafii symbolizują robotników, rolników oraz intelektualistów.