Znamy pierwszych zwycięzców i finalistów Sony World Photography Awards 2021 [GALERIA]
Zobacz 10 zwycięskich fotografii konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2021. Jury podało także finalistów konkursu profesjonalnego, którego ostateczne wyniki ogłoszone zostaną 15 kwietnia.
1 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Zdjęcie: Praca tureckiego fotografa Dileka Uyara, który zwyciężył w kategorii fotografii ulicznej. Zdjęcie przedstawia pracownika dezynfekującego peron kolejowy w Ankarze.
2 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Na stronie Sony World Photography Awards 2021 przedstawiono także finalistów konkursu profesjonalnego. W każdej z 10 kategorii wskazano trzech finalistów oraz prace, które trafiły na tzw. krótką listę. Zwycięzcy tej części plebiscytu zostaną ogłoszeni 15 kwietnia.
Zdjęcie: Niemiecki fotograf Klaus Lenzen wygrał w kategorii Architektura za sprawą tego ujęcia schodów w hotelu Hyatt w Düsseldorfie, które wyglądają, jakby unosiły się na wodzie.
3 z 12
Sony World Photography Awards 2021
W konkursie profesjonalnym na krótkiej liście w kategorii Projekt reportażowy znalazło się troje Polaków. Ich prace znajdziecie w dalszej części naszej galerii.
Zdjęcie: Fotografka z Zimbabwe, Tamary Kudita, uchwyciła tę młodą kobietę w tradycyjnym wiktoriańskim stroju, niosącą tradycyjne naczynia kuchenne Shona. Tym obrazem Kudita zgarnęła główną nagrodę w kategorii Kreatywność.
4 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Inny hiszpański fotograf Mariano Belmar Torrecilla zajął pierwsze miejsce w kategorii Lifestyle za zdjęcie kobiet na plaży w Alicante w Hiszpanii.
5 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Zdjęcie zająca wystającego z języka, autorstwa Cristo Pihlamäe, fotografa z Estonii, wygrało w kategorii Dzika przyroda.
6 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Marijo Maduna z Chorwacji, zwycięzca w kategorii Ruch, uwiecznił moment, w którym młoda kobieta skoczyła z klifu na oczach swoich przyjaciół.
7 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Węgierski fotograf Kata Zih mówi, że to zdjęcie manekina krawieckiego w pustym pokoju przywołuje wspomnienia zamknięcia. Zwycięzca kategorii Przedmioty.
8 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Rosyjska fotografka Lyudmila Sabanina zrobiła to zdjęcie zamyślonego dziecka, zdobywając główną nagrodę w kategorii Portret.
9 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Wietnamski fotograf Khanh Phan wykonał zdjęcie kobiety siedzącej wśród tac z suszącymi się rybami na targu rybnym Long Hai w Ba Ria-Vung Tau w Wietnamie, wygrywając w kategorii Podróże.
10 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Voids Diary Tomasza Lazara to jeden z fotoreportaży polskich fotografów, jakie znalazły się na krótkiej liście konkursu profesjonalnego.
"11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wirus Covid-19 jest pandemią. Od tego momentu życie codzienne w Polsce zaczęło się zmieniać. Po pierwsze, wprowadzono ograniczenia, aby chronić ludzi przed zakażeniem. Po drugie, wśród ludności narastał strach. Miejsca, które kiedyś tętniły życiem, były puste; relacje międzyludzkie uległy zmianie" - opisuje cykl Lazar.
11 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Jan’s Isolation Diaries to z kolei reportaż autorstwa Agnieszki Maruszczyk, dokumentujący jak z izolacją radził sobie jej syn Jan.
„Na tym etapie trudno jest przewidzieć długoterminowe skutki izolacji. W listopadzie 2020 roku szkoły ponownie zostały zamknięte; od tego czasu dzieci uczą się w domu. Według nowych badań dzieci i młodzież mogą doświadczać wysokiego wskaźnika depresji i lęku przez wiele lat po zakończeniu blokady koronawirusa” - komentuje autorka.
12 z 12
Sony World Photography Awards 2021
Haytarma Justyny Górniak to opowieść o małej społecznoścu Tatarów-krymskich w Drohobyczu.
„W marcu 2014 r. Krym został zaanektowany przez Federację Rosyjską. Zdecydowana większość Tatarów krymskich - rdzennej ludności półwyspu - nie poparła aneksji. Szacuje się, że w tym czasie półwysep opuściło około 20 000 Tatarów krymskich, obawiając się represji politycznych lub religijnych (…) Haytarma to tradycyjny taniec krymsko-tatarski, który można przetłumaczyć jako powrót” - wyjaśnia.