Te zachowania seksualne do tej pory uznawano za zaburzenia. Teraz może się to zmienić
Niektóre zachowania seksualne zaliczane w klasyfikacji psychiatrycznej do zaburzeń preferencji seksualnych (parafilii) są w rzeczywistości nieszkodliwe i stosunkowo częste w populacji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego w Kanadzie. Wyniki badania ukazały się w magazynie „Journal of Sex Research”.
Źródło: PAP
1 z 5
shutterstock_103396901
Kanadyjscy badacze podali w wątpliwość obowiązujące w nowym wydaniu klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5) kryteria dotyczące diagnozy zaburzeń preferencji seksualnych. Ich zdaniem niektóre zachowania seksualne uznawane przez psychiatrów za odbiegające od normy są dość rozpowszechnione w społeczeństwie i nie stanowią żadnego zagrożenia.
Fot. Shutterstock
2 z 5
shutterstock_232509043
Naukowcy przeprowadzili szczegółowe wywiady na temat pożycia intymnego z ponad tysiącem mieszkańców prowincji Quebec (Kanada). Stwierdzili, że prawie połowa badanych (45,6 proc.) była zainteresowana co najmniej jednym rodzajem „nieprawidłowych” zachowań seksualnych , a jedna trzecia z nich (33 proc.) co najmniej raz w życiu zaangażowała się w takie zachowanie.
Fot. Shutterstock
3 z 5
shutterstock_317945018
Wśród najbardziej rozpowszechnionych w populacji znalazły się parafilie, takie jak podglądactwo (35 proc.), fetyszyzm (26 proc.), ocieractwo (26 proc.) i masochizm (19 proc.).
Fot. Shutterstock
4 z 5
shutterstock_170786783
„Wyniki naszego badania sugerują, że najpierw musimy poznać normalne praktyki seksualne, zanim zaliczymy niektóre z nich do nieprawidłowych. Niektóre parafilie są bardziej powszechne niż się wydaje i to nie tylko na poziomie fantazji, ale również rzeczywistych pragnień i zachowań” – komentuje jeden z autorów Christian Joyal.
Badacze postulują, by dokonać jasnego rozróżnienia pomiędzy zaburzeniami parafilicznymi, parafiliami i zachowaniami parafilicznymi.
Fot. Shutterstock
5 z 5
shutterstock_354146012
„Zaburzenia parafiliczne odnoszą się do aktów seksualnych odbywających się bez zgody partnera, bądź wywołujących cierpienie u angażującej się w nie osoby. Parafilie wymagają obecności określonego bodźca do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, ale nie powinny być traktowane jako zaburzenia psychiczne, lecz raczej jako nietypowe preferencje seksualne. Tymczasem zachowania parafiliczne to tylko skłonności do angażowania się w określone sytuacje seksualne od czasu do czasu” – tłumaczy Joyal.
Źródło: PAP
Fot. Shutterstock