Przed nami Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Od czego zacząć morsowanie?
Międzynarodowy Zlot Morsów odbędzie się w Mielnie w drugi weekend lutego (10 -13.02). To dobra okazja, żeby rozpocząć swoją przygodę z moroswaniem i zrozumieć ten fenomen.
W tym artykule:
Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie są organizowane od 2004 r. To największa tego typu impreza na świecie. W ramach tegorocznej podwójnej edycji odbędą się aż dwie Wielkie Kąpiele: jedna w sobotę, a druga w niedzielę. Tradycyjnie już w samo południe do mroźnego morza wejdą całe rodziny, dziadkowie, dzieci i wnuki z Polski oraz z zagranicy.
Tematem przewodnim tegorocznego Zlotu będą Dzieci Kwiaty w Bałtyku. Organizatorzy zapewniają, że będzie barwnie, wesoło i kwieciście… nawet zimą.
Morsowanie w Mielnie to już tradycja
Rejestracja na Zlot ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Do tej pory organizatorzy potwierdzili udział 6,5 tysiąca chętnych. Niezdecydowani będą mogli nabyć wejściówki w trakcie trwania imprezy w Biurze Zlotu, które mieści się w Centrum Promocji Rybactwa w Mielnie (ul. Lechitów 17A).
W planie imprezy nie zabraknie stałych atrakcji, w tym: Pałacu Ślubów, Turnieju Mrozoodpornych, Morsowej Strefy Chilloutu z baliami i saunami na plaży, Akadami Młodego Morsa czy Pasowania na Morsa. Zorganizowany zostanie także Bieg Morsów na dystansie 5 km. Wyjątkowym punktem programu będzie taniec One Billion Rising – ogólnoświatowy protest, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet.
Chętni (i odpowiednio przygotowani) będą mogli wziąć w Mistrzostwach Polski w Morsowaniu zorganizowanych przez Valerjana Romanovskiego, wielokrotnego rekordzistę Guinnessa i autora książki Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem. Zwodnicy ubrani tylko w stroje kąpielowe zanurzą się po szyję w balii z zimną wodą. 70 śmiałków wystartuje w kategoriach odpowiadających ich wiekowi i płci. Udział w Mistrzostwach mogą wziąć osoby, które mają co najmniej 2-letnie doświadczenie w morsowaniu lub certyfikat ze szkoleń Rock Balancing Ice – świadomi własnego ciała i umysłu.
W związku z niedawno ogłoszonymi obostrzeniami organizatorzy Zlotu podjęli decyzję o nieorganizowaniu Wielkiego Balu. Zamiast niego w sobotę odbędzie plenerowy koncert. Na scenie wystąpią zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi. Rozgrzać będzie można się też na warsztatach bębniarskich prowadzonych przez Ryszarda Bazarnika.
Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie promuje zdrowy styl życia i popularyzuje nawyki prozdrowotne. Organizatorzy i uczestnicy co roku wspierają chorych i potrzebujących. Podczas tej edycji prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na leczenie małych pacjentów z oddziałów onkologicznych.
Najbardziej widowiskowe wydarzenia i jednocześnie najważniejsze dla morsów to niedzielny barwny korowód ulicami miasta zakończony wspólną kąpielą w Bałtyku, podczas której jednocześnie do wody wchodzi kilka tysięcy osób.
Przy okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie zostanie zaprezentowana rzeźba przyjaciela i młodszego brata dużego morsa stojącego przy wejściu na promenadę. Mały i wesoły morsik-plażowicz jest dziełem rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego. Organizatorzy Zlotu mają nadzieję, że rzeźba zapoczątkuje nową tradycję w regionie, a na mapie atrakcji turystycznych pojawi się cały szlak tematycznych morsików z humorem.
Czech przepłynął pod lodem niemal długość boiska do piłki nożnej i ustanowił rekord świata
David Vencl ustanowił nowy rekord świata przepływając pod lodem w zwykłym stroju kąpielowym długość 80,9 metra.Zalety morsowania
Wiele osób morsuje dla adrenaliny i pokonania słabości. Kąpiele w lodowatej wodzie mają jednak również pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Najczęściej wymieniane zalety to:
- poprawa odporności
- lepsza wydolność układu sercowo-naczyniowego
- zahartowanie
- szybsza regeneracja.
Mimo to należy pamiętać o tym, że morsowanie nie jest dla każdego. Kąpieli w przeręblu odmawia się między innymi chorym na padaczkę, nadczynność tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Jeśli masz wątpliwości, co do możliwości swojego ciała, skonsultuj się z lekarzem.
W bieliźnie chcieli wejść na Babią Górę. „Górskie morsowanie” - śmiertelnie niebezpieczny trend zapoczątkowany przez Holendra
Mimo mrozu i opadów śniegu pięcioro turystów postanowiło wybrać się na Babią Górę w samej bieliźnie. Jedna z uczestniczek wspinaczki omal nie przypłaciła tej wyprawy życiem. Z odmroż...Jak zacząć morsowanie?
Morsowanie cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Niektórzy żartują nawet, że kąpiele w przeręblu to nowy narodowy sport Polaków. Rzeczywiście, od listopada do marca nad jeziorami i nie tylko można spotkać liczne grupy morsów. Żeby ta aktywność nie zaszkodziła naszemu zdrowiu, bo przecież nie o to chodzi, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Po pierwsze rozgrzewka. Najlepiej jeśli potrwa od 15 do 20 minut. Wystarczą skłony, przysiady czy spokojny trucht.
- Nie zwlekaj. Doświadczone morsy przekonują, że po zdjęciu ubrań powinno się od razu wejść do wody.
- Zanurzaj się powoli, stopniowo ale stanowczo. Zwłaszcza na początku lepiej nie przedłużać kąpieli.
Przygodę z morsowaniem dobrze zacząć w gronie doświadczonych osób. W wielu miastach w Polsce, nie tylko największych, prężnie działają grupy morsów. Dla komfortu i bezpieczeństwa warto wybrać zorganizowane kąpiele monitorowane przez WOPR.