Reklama

W tym artykule:

  1. Daty i miejsca festiwalu, bilety
Reklama

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków odbywa się w formule hybrydowej – organizatorzy zapraszają od 17 do 29 listopada do kina i na specjalną festiwalową platformę VOD. Zeszłoroczna, całkowicie internetowa edycja, pozwoliła na udział w azjatyckim święcie widzom z całej Polski – okazało się, że jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania, a atmosfera gorących dyskusji o kinie, wymiany wrażeń i emocje filmowego maratonu znalazły swoje miejsce także w wirtualnych przestrzeniach.

W tym roku wszyscy, którzy nie mają możliwości przyjechania do Warszawy, znów otrzymają dostęp do bogatego programu festiwalu: oprócz filmów, na platformie znajdą się specjalne prelekcje selekcjonerów festiwalu i materiały edukacyjne Akademii Azjatyckiej, pozwalające wejść głębiej w filmową rzeczywistość i lepiej zrozumieć jej społeczne i kulturowe konteksty. Na widzów kinowych czeka z kolei sześć dodatkowych tytułów, które prezentowane będą wyłącznie na dużym ekranie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie przegląd siedmiu odrestaurowanych arcydzieł Wong Kar Waia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie azjatyckich twórców. Świeże, wibrujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety wielokulturowego Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Wong Kar Wai to twórca, któremu udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, kiedy powstawały jego filmy – jednak emocje czasu ciągłych przemian, niepokój bohaterów, żyjących w momencie, kiedy trudno planować spokojną przyszłość, są zadziwiająco aktualne również dzisiaj.

W tym roku w programie znalazły się gorące nowości z azjatyckich kinematografii, pokazujące nie tylko lokalne historie i osobiste opowieści, ale też komentujące tematy, którymi żyje cały świat. W Sekcji olimpijskiej znajdziemy trzymające w napięciu i pełne wzruszeń filmy sportowe, pokazujące ludzkie historie kryjące się za spektakularnymi rozgrywkami w świetle reflektorów. Przegląd Tajwańskiego kina queer pokaże różnorodne kino z kraju, który jako pierwszy w Azji zalegalizował jednopłciowe małżeństwa.

Nie zabraknie też filmów opowiadających o bohaterach z krajów, które w tym roku szczególnie mocno dotknęły polityczne turbulencje – Tajlandii, Hongkongu czy Chin. Szczególne miejsce festiwal poświęci Birmie, gdzie w lutym 2021 miał miejsce przewrót wojskowy. Minie wiele czasu, zanim birmańscy filmowcy będą mogli znów swobodnie opowiadać o swoim kraju – na Pięciu Smakach będzie można zobaczyć wybór fabuł i dokumentów zrealizowanych jeszcze przed dramatycznymi zimowymi wydarzeniami, pokazujących skomplikowaną lokalną rzeczywistość oczami bohaterów z dużych miast i najmniejszych prowincjonalnych miasteczek; oczami kobiet, które całe życie spędziły w partyzantce i queerowych chłopców, szukających swojej przestrzeni w tradycyjnym społeczeństwie.

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji przeniesie nas między innymi do Tajlandii, Japonii, Chin, Korei i Malezji – znajdziemy tu mocne historie o rodzinnych relacjach, o spotkaniach tradycji ze współczesnością, kontrowersyjnych sprawach, które odważni bohaterowie wynoszą na światło dzienne, ale też – dzienniki z czasu pandemii, której skutki odczuli artyści ze wszystkich stron świata.

Reklama

Daty i miejsca festiwalu, bilety

  • 15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
  • 17-29 listopada – online
  • 17-24 listopada – Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka
Reklama
Reklama
Reklama