Selfie nad przepaścią. Dlaczego to robimy? 10 najgorszych ludzkich nawyków
1 z 10
Złe nawyki
1 - Kłamstwo
Jak dotąd nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie tak często kłamią. Prawdopodobnie przyczyny tkwią gdzieś głęboko w konstrukcji psychicznej danego człowieka.
Robert Feldman, psycholog z Uniwersytetu w Massachusetts wyjaśnia, że ma to związek z naszym poczuciem własnej wartości. Im mniej pewnie się czujemy w danej sytuacji, tym częściej uciekamy się do kłamstwa. Badając to zjawisko Feldman zauważył, że 60 procent obserwowanych przez niego skłamało przynajmniej raz w ciągu 10-minutowej konwersacji.
Samo kłamanie nie jest proste, badania pokazały, że potrzebujemy o jedną trzecią więcej czasu na zmyślenie czegokolwiek niż po prostu powiedzenie prawdy. Co ciekawe znacznie częściej kłamiemy pisząc e-maile niż podczas pisania tradycyjnych listów.
Zwierzęta także potrafią oszukiwać, szczególnie, gdy w grę wchodzi ich bezpieczeństwo.
Źródło: Shutterstock
2 z 10
Złe nawyki
2 – Przemoc
Przemoc towarzyszy ludzkości od najdawniejszych lat. Niektórzy naukowcy pokusili się nawet o stwierdzenie, że mamy ją zapisaną w genach. Jednak badania najstarszych śladów naszej cywilizacji pokazują, że przed milionami lat ludzie raczej należeli do spokojniejszych gatunków. Choć oczywiście napotykano na ślady przemocy, a nawet kanibalizmu.
Opublikowane w czasopiśmie “Psychopharmacology” badanie z 2008 roku pokazuje, że przemoc była czymś ważnym i stymulującym jak seks, odżywianie się, czy środki psychoaktywne. Naukowcy odkryli, że pewne struktury komórkowe w mózgach myszy, które odpowiadały za pozytywne odczucia aktywowały się także podczas przemocy. Badacze sądzą, że podobnie może być u ludzi. Oczywiście nie można lekceważyć także tego, że przemoc była nierzadko jedynym środkiem potrzebnym do przetrwania człowieka w niesprzyjającym otoczeniu.
Źródło: Shutterstock
3 z 10
Złe nawyki
3 – Kradzież
Najczęściej usprawiedliwiamy ją silną potrzebą. Ale nie jest to jedyny powód. Spośród 43 tysięcy przebadanych osób aż 11% przyznało się do kradzieży w sklepie przynajmniej raz w swoim życiu.
Jon E. Grant z Uniwersytetu Medycznego w Minnesocie przekonuje, że są tacy, którzy kradną, choć wcale nie muszą. W 2009 podzielił badanych na dwie grupy. Pierwszej podał placebo, drugiej środek o nazwie naltrexone, który podejrzewa się o wzmaganie u ludzi zachowań ryzykownych jak choćby hazard czy sięganie po używki. Narkotyk blokuje wydzielanie się do mózgu substancji powodujących uczucie przyjemności między innymi podczas kradzieży. I rzeczywiście środek miał spowodować u badanych spadek “zainteresowania” cudzą własnością.
Często kradną także małpy, stąd niektórzy naukowcy podejrzewają, że kleptomanię odziedziczyliśmy w genach właśnie po nich.
Źródło: Shutterstock
4 z 10
Złe nawyki
4 – Zdrada
Niewiele cech ludzkich jest tak fascynujących. Z jednej strony wierność uznajemy za jedną z największych cnót, z drugiej aż 10 procent badanych przez Pew Research Center Amerykanów dopuszcza zdradę w związku. W tej samej grupie badanych co piąty nie widzi przeszkód w oszukiwaniu w zeznaniach podatkowych.
Jeśli chodzi o zdrady wśród par naukowcy nie pozostawiają złudzeń, po prostu większość panów szuka dużej ilości doznań i zdradzają znacznie częściej. Mimo tego, co powszechnie uważa się za słuszne, wielu nie jest w stanie utrzymać swojego popędu na wodzy.
Źródło: Shutterstock
5 z 10
Złe nawyki
5 – Nałogi
Doskonale wiemy, że to nas niszczy, ale i tak się tego mocno trzymamy. Dlaczego? Na pewno nie z niewiedzy. Cindy Jardine z Uniwersytetu w Albercie mówi, że z reguły wiemy do czego prowadzą złe nawyki, ale odkładamy konsekwencje na “święty nigdy”, tak jakby nas nie dotyczyły. Badaczka wyróżniła kilka czynników, które wpływają na podatność na takie zachowania:
- potrzeba społecznej akceptacji
- genetyczne predyspozycje
- jednostkowe spojrzenie na świat, które pozwala usprawiedliwić się przed sobą samym
- niezrozumienie zagrożenia
Źródło: Shutterstock
6 z 10
Złe naywki
6 – Gnębienie
Badania pokazują, że nawet połowa dzieci w szkole doświadcza poniżania. Co więcej, dzieci gnębiące innych w szkole najczęściej także powtarzały te zachowania w domu wobec swojego rodzeństwa. Ale niestety nie jest to tylko domena dzieci. Aż jedna trzecia amerykańskich pracowników biurowych doświadczyła różnych form poniżania w pracy.
Skąd takie zachowania? Psychologowie tłumaczą, że to prosty sposób na zbudowanie hierarchii opartej na sile. Podobne zachowania zaobserwowano u zwierząt, także małp.
Źródło: Shutterstock
7 z 10
Złe nawyki
7 – Modyfikacja ciała
Do roku 2017 aż 17 procent Amerykanów ma mieć za sobą operacje plastyczne. Tak przynajmniej przewidują analitycy obserwujący rynek chirurgii plastycznej i estetycznej. Do tego dochodzi moda na modyfikowanie ciała, czy to przez piercing, czy tatuaż. Psychologowie najczęściej tłumaczą to potrzebą akceptacji w szerokim gronie. Gdy uważamy się za ładniejszych jesteśmy bardziej zdecydowani w swoich działaniach i łatwiej jest nam pokonywać przeciwności i podejmować wyzwania.
Źródło: Shutterstock
8 z 10
Złe nawyki
8 – Stres i wypalenie
Z jednej strony stres potrafi nas zmobilizować, ale w nadmiernej ilości potrafi nawet zabić. Prowadzi do depresji i nawet zakończyć się tragicznie, pchając człowieka ku samobójstwu.
Według Międzynarodowej Organizacji Pracy ponad 600 milionów ludzi na całym świecie pracuje ponad 48 godzin tygodniowo. Dodatkowo rozwój technologii sprawił, że coraz trudniej oddzielić jest czas wolny od tego przeznaczonego na pracę, skoro w każdej chwili może ona nas dopaść przez smartfona.
Lekarze w walce ze stresem polecają przede wszystkim wysypianie się i aktywność fizyczną.
Źródło: Shutterstock
9 z 10
Złe nawyki
9 - Hazard
Czy wiedzieliście, że nie tylko ludzie mają smykałkę do hazardu? Naukowcy badający naczelne zauważyli, że także małpy potrafią grać i dać się skusić nawet tak niewielkiej stawce jak ... sok owocowy.
W ubiegłym roku w czasopiśmie "Neuron" opublikowano wyniki badań, erdle których gdy jesteśmy blisko wygranej w naszych mózgach aktywują się obszary przyjemności. Czyli nawet jeśli otrzemy się o zwycięstwo, już czujemy się jak wygrani i właśnie to potrafi być tak zgubne.
Źródło: Shutterstock
10 z 10
Złe nawyki
10 – Plotka
Wstyd przyznać, ale plotkujemy wszyscy, a naukowcy wskazują na to, że odziedziczyliśmy to po najdalszych przodkach. Badający ssaki naczelne naukowiec z Oxfordu Robin Dunbar tłumaczy, że małpy budują relacje społeczne podczas wzajemnego iskania i oczyszczania futra towarzyszy. Plotkowanie pełni u ludzi podobną rolę i jest swoistym spoiwem, które wzmacnia więzi w obrębie małej społeczności.
Źródło: Shutterstock