17 rad jak bezpiecznie podróżować ze zwierzakiem: na lądzie, w powietrzu i po morzu
Decydując się na daleką podróż ze zwierzakiem musisz się odpowiednio przygotować. Po pierwsze musisz zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale też przygotować się na warunki panujące w podróży. Wielu ludzi uważa, że posiadanie zwierząt domowych oznacza koniec marzeń o dalekich podróżach.
To nieprawda! Większość zwierzaków najlepiej czuje się u siebie, ale niektóre okazują się wspaniałymi kompanami w eksploracji. Oczywiście pod warunkiem, że przygotujesz ją w sposób odpowiedzialny. Mamy dla was kilka porad jak mąrze podróżować ze zwierzakami.
Źródła: Humane Society, PKP Intercity, eSky
1 z 16
5912515514_ac542d3e0c_b
2. KOTY TYLKO W TRANSPORTERACH
W przypadku kotów podróż samochodem jest najczęściej o wiele trudniejsza, bo gorzej czują się w takich maszynach niż psy. Ważne by transporter, w którym je przewozisz był unieruchomiony. Możesz to zrobić na przykład za pomocą pasów bezpieczeństwa
Źródło: Flickr / David Martyn Hunt
2 z 16
8528488689_3ad4c0890c_k
3. Z PRZODU SIEDZĄ TYLKO LUDZIE
Zwierzaki siedzą z tyłu. Dlaczego? Poduszka powietrzna. Gdy wystrzeli nawet podczas najmniejszej stłuczki, może zranić zwierzę na przednim siedzeniu.
Źródło: Flickr / Taro the Shiba Inu
3 z 16
6069666166_09d42956c5_b
4. GŁOWY ZOSTAJĄ W ŚRODKU
Nie ma mowy o uchylonych oknach i wystawianiu pysków i pyszczków na zewnątrz! Podczas szybkiej jazdy nawet drobne rzeczy w powietrzu mogą spowodować obrażenia u naszych pupili, nie wspominając już o niebezpieczeństwie wysunięcia się zwierzęcia z pędzącego samochodu.
Źródło: Flickr / waferboard
4 z 16
20706649849_5be1557279_z
5. CZĘSTO SIĘ ZATRZYMUJ
Jeśli podróżujesz ze zwierzakiem nie rób tego na czas. Zwierzaki potrzebują się rozprostować, pooddychać, pobiegać, nie wspominając o potrzebach fizjologicznych. Nigdy nie pozwalaj jednak swojemu pupilowi oddalać się samodzielnie od auta bez oznaczenia, obroży czy smyczy.
Źródło: Flickr / Feeling My Age
5 z 16
dog-922984_1280
6. MIEJ LUDZKIEGO TOWARZYSZA
Koniecznie podróżuj z kimś. Docenisz to, gdy będzie trzeba skoczyć po szybkie zakupy, czy do toalety bez konieczności zostawienia czworonoga samego.
Źródło: Pixabay / StockSnap
6 z 16
miniature-1043571_1280
7. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ ZWIERZAKA SAMEGO W AUCIE
Po prostu nigdy tego nie rób! Dla ciebie to może szybki wyskok z auta, ale dla zwierzęcia to długi czas samotności w nieprzyjaznym miescu. Do tego jeśli jest ciepło samochód nagrzewa się bardzo szybko i momentalnie staje się prawdziwym piekarnikiem. Zostawianie zwierzęcia w samochodzie podczas upału jest znęcaniem się i stwarza zagrożenie jego życia.
Przy okazji przypominamy, że jeśli zobaczycie kiedyś w upał zamknięte zwierze w aucie – macie prawo interweniować, nawet rozbić szybę by wpuścić powietrze.
Źródło: Pixabay / Dictionary123
7 z 16
loading-652308_1280
8. JAK PODRÓŻOWAĆ SAMOLOTEM?
Podróżowanie samolotem ze zwierzakiem to trudny temat. Dla ludzi to znacznie szybsze i wygodniejsze niż samochód, ale jeśli jeśli wydaje ci się, że także dla zwierzaków... to niestety się mylisz.
Eksperci odradzają transportowania zwierząt samolotami jeśli są inne możliwości. Taka podróż jest szczególnie niebezpieczna dla zwierzaków o spłaszczonych pyszczkach, czyli kotów perskich, mopsów czy buldogów. Ich nosy są źle przystosowane do zmian w ilości tlenu lub nagłych zmian temperatury powietrza.
Źródło: Pixabay / Skeeze
8 z 16
4886331_1c0fff0394_b
9. JEŚLI JEDNAK MUSISZ – LEĆCIE RAZEM W KABINIE
Większość linii lotniczych pozwala swoim pasażerom zabierać na pokład małe psy lub koty za dodatkową opłatą. Wcześniej jednak należy to sprawdzić. Koniecznie przed podróżą zadzwoń do przewoźnika i upewnij się czy pozwala na takie rozwiązanie oraz na jakich zasadach. Zmierz także swojego pupila.
Źródło: Flickr / Paul Schultz
9 z 16
Screen Shot 2016-03-03 at 16
10. GDY BĘDZIESZ KONTAKTOWAĆ SIĘ Z PRZEWOŹNIEM ZADAJ MU TE PYTANIA
Czy można przewozić małego psa lub kota w kabinie pasażerskiej?
Czy linia spełnia wymagania w zakresie zdrowotnym do transportu zwierząt?
Czy przeźnik wymaga konkretnego typu transportera?
Jeśli nie można przewozić zwierząt w kabinie – czy sposób przewożenia bagażu gwarantuje zwierzęciu bezpieczeństwo?
10 z 16
Screen Shot 2016-03-03 at 16
11. PRZYGOTUJ SIĘ DO ODPRAWY BAGAŻOWEJ
Transporter z twoim zwierzakiem będzie musiał przejść przez odprawę razem z tobą. Masz dwie możliwości: albo sam wyciągniesz go z transportera w czasie gdy ten będzie prześwietlany, albo poprosisz o specjalne przeszukanie, które potrwa dłużej, ale nie będzie trzeba go wyciągać.
Źródło: Wikimedia Commons
11 z 16
loading-652314_1280
12. PAMIĘTAJ O ZAGROŻENIACH DLA ZWIERZAKA
Co roku wiele zwierząt domowych ginie, odnosi obrażenia, albo zostaje zagubionych podczas podróży w przestrzeni bagażowej. Przyczyn jest wiele: bardzo wysoka lub niska temperatura, zła wentylacja, albo brak delikatności przy przenoszeniu. Większość amerykańskich linii lotniczych na przykład musi raportować o wszystkich tego typu wypadkach z udziałem zwierząt. Chodzi o to by klienci zdawali sobie sprawę z zagrożeń.
Źródło: Pixabay / Skeeze
12 z 16
892557054_431a027669_z
13. TRZYMAJ SIĘ TYCH ZASAD
Jeśli już twoje zwierzę musi lecieć wśród bagaży, trzymaj się tych zasad:
Lataj bezpośrednio, zmniejszysz ryzyko związane z przesiadką, opooźnieniem i przekazywaniem bagażu.
Zawsze podróżuj tym samym lotem co twój zwierzak.
Zapytaj przewoźnika czy możesz być przy załadowaniu i wyjmowaniu zwierzęcia z ładowni.
Zawiadom kapitana i przynajmniej jedną ze stewardes lub jednego ze stewardów o tym, że lecisz z czworonogiem.
NIGDY nie przewoź w luku bagażowym pekińczyków, mopsów, kotów perskich i innych zwierząt o spłaszczonych pyskach.
Jeśli podróżujesz w lecie pamiętaj o upałach i wybieraj wczesne loty, w zimie natomiast popołudniowe.
Zwierzę musi mieć obrożę, która nie zaklinuje się w transporterze. Dodatkowo musi mieć oznaczenie z adresówką.
Podobne oznaczenie z telefonem i adresem powinien mieć transporter.
Przed podróżą obetnij zwierzakowi pazurki, żeby się nie zaczepił o cokolwiek i nie zrobił sobie krzywdy.
Twój zwierzak powinien mieć przynajmniej miesiąc na oswojenie się z nowym transporterem zanim nadejdzie czas lotu.
Nie podawaj mu środków uspokajających, chyba że zaleci to weterynarz.
Ostatni posiłek czworonóg powinien zjeść na 6 godzin przed podróżą. Powinien mieć jednak dostęp do wody. Dobrym pomysłem są kostki lodu w pojemniku na wodę w transporterze. Ciekła woda w misce rozleje się po wnętrzu i spowoduje dyskomfort zwierzaka.
Staraj się nie latać ze zwierzętami w okresach tłoku turystycznego, bo ze względu na ilość bagażu i pasażerów mogą nie zostać odpowiednio potraktowane.
Miej przy sobie aktualne zdjęcie zwierzęcia, to ułatwi procedury zdawania i odbioru.
Jak tylko dojedziesz w bezpieczne miejsce otwórz transporter i sprawdź czy wszystko jest w porządku. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
Źródło: Flickr / Kymberly
13 z 16
8132455446_598eac920b_k
14. JEŚLI JEST COŚ NIE TAK – INFORMUJ!
Nie wahaj się i nie wstydź. Jeżeli uważasz, że ktoś źle zajmuje się twoim zwierzęciem reaguj natychmiast. Podobnie zresztą gdy widzisz, że ktoś źle traktuje cudze zwierzę. Możesz zawiadomić kierownictwo lotniska.
Źródło: Flickr / Robert Couse-Baker
14 z 16
Screen Shot 2016-03-03 at 16
15. LINIE I ICH WARUNKI
Ryanair
Przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
WizzAir
Linie lotnicze nie umożliwiają przewozu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi.
LOT
Istnieje możliwość przewozu psa, kota lub tchórzofretki. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia – będzie ono umieszczone razem z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym. W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, przewóz zwierząt odbywa się wyłącznie drogą cargo.
Lufthansa
W zależności od wielkości psa lub kota może on zostać przewieziony na pokładzie lub w luku bagażowym. Przewoźnik stosuje specjalne wymagania w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych.
easyJet
Przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników oraz psów towarzyszących.
SAS
Przewóz zwierząt takich jak psy, koty, ptaki domowe i inne zwierzęta domowe jest możliwy, ale wymaga indywidualnej zgody przewoźnika.
airberlin
Przewoźnik zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem gadów. W przypadku przewozu gryzoni obowiązują specjalne przepisy. Psy i koty, których waga nie przekracza 8 kg, mogą odbyć podróż na pokładzie samolotu.
Norwegian
Jedynie psy lub koty mogą być przewożone przez linię Norwegian. Na lotach krajowych zwierzęta mogą podróżować na pokładzie samolotu, a w przypadku połączeń międzynarodowych – wyłącznie w luku bagażowym.
Air France
Mniejsze zwierzęta mogą podróżować na pokładzie, większe – w luku bagażowym samolotu.
Źródło: eSky
Fot: Pexels / stock.tookapic.com
15 z 16
Screen Shot 2016-03-03 at 16
16. ZWIERZAK NA STATKU
Bardzo niewielu przewoźników morskich dopuszcza transport zwierząt domowych. Jedynie psy asystujące mają wstęp praktycznie wszędzie ze względu na swoją rolę. Niektóre linie mają jednak w konkretnych kajutach klatki przeznaczone do transportowania zwierząt. Jeśli wybierasz się w podróż statkiem koniecznie skontaktuj się z przewoźnikiem i zapytaj jak wyglądają jego warunki. Jeśli posiada klatki dowiedz się także jak wyglądają, jak często zajmuje się nimi personel oraz jak wygląda bieżące doglądanie zwierząt podczas rejsu.
Źródło: Wikimedia Commons
16 z 16
Screen Shot 2016-03-03 at 16
17. CZWORONOGI W POCIĄGACH
PKP pozwala podróżować ze zwierzakami. Przypomina, że jazda pociągiem to dla nich spory stres, przede wszystkim ze względu na ogromny hałas. Zwierzęta w transporterach jeżdżą bezpłatnie, te które są na to za duże muszą mieć bilet dla siebie. Kosztuje on 15,20 zł. PKP Intercity wymienia także miejsca gdzie zwierzęta nie mogą przebywać:
- w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
- na miejscu do siedzenia
- na łóżku w wagonie WL
- na miejscu do leżenia w wagonie BC
Więcej szczegółów o podróży ze zwierzakami w Intercity znajdziesz tutaj.
Przed podróżą zagranicznymi kolejami sprawdź warunki podróżowania ze zwierzętami na ich stronie internetowej.