Pierwszy krok do less waste. Jak wybrać wielorazowe woreczki na zakupy?
W 2020 r. jeszcze bardziej niż do tej pory zaczęliśmy zauważać problem ogromnej ilości produkowanych przez nas śmieci. Wiele osób rozpoczęło wprowadzanie ekologicznych zmian, na jakie wcześniej nie mieli czasu. Jednym z pierwszych kroków w kierunku less waste jest korzystanie z wielorazowych woreczków zamiast z jednorazowych foliówek.
- Redakcja
Na rynku dostępnych jest wiele marek wielorazowych woreczków - kuszących nadrukami czy kolorami. Należy jednak pamiętać, że te woreczki mają za zadanie służyć jako opakowania do żywności. Wykorzystuje się je zamiast plastikowych siatek do pakowania owoców czy warzyw w sklepach. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na certyfikację, nie tylko materiału, ale i całego procesu produkcji.
Jednym z najwyższych oznaczeń dla jakości bawełny jest międzynarodowy certyfikat Global Organic Textile Standard (GOTS). Potwierdza on wysoką jakość organicznej bawełny oraz zrównoważony proces tworzenia produktu. Uzyskanie tego wyróżnienia wiąże się z przechodzeniem rygorystycznych kontroli, a wysokie standardy muszą być zachowane na wszystkich etapach produkcji: od ekologicznej uprawy, tkania materiału, szycia finalnego produktu po konfekcjonowanie oraz sposób pakowania.
Wielorazowe woreczki z tym certyfikatem muszą być wytworzone z bawełny uprawianej bez stosowania nawozów sztucznych, pestycydów, herbicydów i nasion modyfikowanych genetycznie. Koniecznie jest minimalizowanie zużycia wody oraz energii. Dzięki tym wymogom uprawa bawełny organicznej emituje aż o 94 proc. mniej gazów cieplarnianych do atmosfery, niż ma to miejsce przy konwencjonalnych uprawach.
Od 2014 r. produkty GOTS muszą być także pakowane i transportowane w opakowaniach z materiałów podlegających recyklingowi lub takich, które posiadają certyfikaty potwierdzające, że są przyjazne dla środowiska.
Jedyną w Polsce marką posiadającą certyfikację GOTS na cały proces produkcji: od uprawy, poprzez tkanie, szycie i konfekcjonowanie wielorazowych woreczków jest Sakwabag®. Marka tworzy woreczki z organicznej bawełny na: owoce, warzywa, produkty sypkie oraz pieczywo. Woreczki Sakwabag® są również dopuszczone do kontaktu z żywnością przez Państwową Inspekcje Sanitarną. Umożliwia to bezpieczne przechowywane owoców i warzyw w woreczkach przez dłuższy czas np. w lodówce.
Chcąc wspierać środowisko warto wybierać produkty, które od samego początku tworzone są w ekologicznych oraz etycznych warunkach. Sprawdzenie jakie certyfikaty posiada dana firma lub marka pozwala mieć pewność, że wybrany przez nas produkt jest wytworzony w przyjazny dla środowiska sposób.
Należy również pamiętać, że materiałowe woreczki będą ekologiczne tylko wtedy, kiedy będą używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czyli wielokrotnie! Kilka sztuk dobrej jakości woreczków wystarczy do pakowania produktów przez wiele miesięcy, a nawet lat.
Więcej o certyfikacji GOTS można przeczytać na stronie Sakwabag.