7 rad, jak zrobić idealne zdjęcie
Poradnik tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z fotografią.
Poznaj "7 rad, jak zrobić idealne zdjęcie" >>>
1 z 7
Pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem
Zbyt duże naświetlenie zdjęcia może spisać je na starty. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować obiektyw w stronę przeciwną do źródła światła – wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii. Najlepiej fotografować w czasie tzw. „golden hour”, złota godzina po wschodzie słońca oraz przed zachodem, gdy światło przybiera ciepłą barwę.
2 z 7
Nie zakrzywiaj horyzontu
Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć? Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga Kołem Się Toczy i juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Dzięki odrobinie kreatywności, można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.
3 z 7
Nie wciskaj wszystkiego w centrum
Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.
4 z 7
Postaw na naturalność
Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak emocji – Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka Konkursu. - Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.
5 z 7
Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj!
W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując nie „ucinać” kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.
6 z 7
Nie bój się podejść bliżej
Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.
7 z 7
Skup się na prostocie – nie sprzęcie
Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze. Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie – wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle, juror konkursu.– Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia które się robi.