Reklama

W tym artykule:

  1. Z czego składa się Teleskop Webba?
  2. Jak dokładne zdjęcia robi Teleskop Webba?
  3. Kiedy Teleskop Webba rozpocznie pracę?
Reklama

Lepszy sprzęt fotograficzny robi różnicę. Ta prawda, doskonale znana fotografom na Ziemi, sprawdza się również w kosmosie. Widać to na pierwszych zdjęciach, jakie w ramach przygotowań do pracy wykonuje Teleskop Webba.

Czarne dziury – 10 pytań o najbardziej zagadkowe obszary czasoprzestrzeni

Co jest na dnie czarnej dziury, jak wygląda i co by się stało, gdyby wpadł do niej człowiek. Tajemnice czarnych dziur zdradza astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota.
czarna dziura
Wizualizacja czarnej dziury Cygnus X-1. Czarna dziura jest częścią jednego układu z błękitnym nadolbrzymem. fot. NASA/CXC/M.Weiss

To najnowocześniejszy teleskop na podczerwień, jakim w tej chwili dysponują astronomowie. Został wystrzelony z Ziemi 25 grudnia 2021 roku. Po kilkutygodniowej podróży osiągnął swoje miejsce przeznaczenia – oddalony 1,5 mln km od naszej planety punkt libracyjny L2.

Punkty libracyjne to szczególne miejsca w układzie Ziemia – Słońce, w których oddziaływanie grawitacyjne naszego globu i gwiazdy się równoważą. To sprawia, że – w uproszczeniu – cokolwiek znajdzie się w jednym z nich, już tam pozostanie. Bez konieczności wydatkowania nadmiarowej energii na utrzymanie swojej pozycji.

Z czego składa się Teleskop Webba?

W lutym, gdy Webb znajdował się już w swoim miejscu docelowym, rozpoczął się proces przygotowywania go do pracy. Wymagało to m.in. wyrównania głównego lustra, które składa się z 18 mniejszych heksagonalnych luster, tak by utworzyło gładką powierzchnię.

Równie ważne było schłodzenie aparatury badawczej, stanowiącej serce teleskopu, do odpowiednio niskiej temperatury. Na Teleskopie Webba znajdują się 4 instrumenty badawcze, z których każdy pracuje w nieco innej temperaturze. Ten etap również udało się już z powodzeniem zakończyć.

– Miło mi oznajmić, że regulowanie teleskopu zostało zakończone i że działa on lepiej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać – oznajmił 9 maja 2022 r. Michael McElwain z należącego do NASA Goddard Space Flight Center, który odpowiada za naukową stronę misji Teleskopu Webba.

Porównanie zdjęć zrobionych Teleskopem Spitzera (po lewej) i Teleskop Webba (po prawej). fot. NASA

Jak dokładne zdjęcia robi Teleskop Webba?

Na dowód tego naukowcy pokazali prawdziwy teaser: zdjęcie zrobione przez Teleskop Webba zestawione z fotografią tego samego fragmentu nieba wykonaną przez 19-letni Teleskop Spitzera. Porównanie jest o tyle zasadne, że Teleskop Spitzera również obserwuje niebo w podczerwieni.

Oba teleskopy sfotografowały gwiazdy Wielkiego Obłoku Magellana. To galaktyka satelitarna – czyli krążąca wokół Drogi Mlecznej. Zdjęcie zrobione przez Spitzera jest nieostre. Widoczne na pierwszym planie gwiazdy są rozmazane, a tło składa się z rozmytych plam.

Czy Ziemia jest płaska? 10 dowodów obalających ten mit

Przedstawiamy mocne argumenty do dyskusji z pseudonaukowcami, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska.
Czy Ziemia jest płaska? 10 dowodów obalających ten mit
Ziemia ma kształt bryły spłaszczonej na biegunach. Jest to efekt obrotu elipsy dookoła krótszej osi. Taki kształt nazywamy elipsoidą obrotową. fot. Getty Images

Z kolei fotografia zrobiona przez Webba uderza szczegółowością. Gwiazdy są wyraźne – również te znajdujące się na drugim planie. Dokładnie widać również obłoki gazu i pyłu międzyplanetarnego. Zdjęcie zostało wykonane przez MIRI. To najchłodniejszy instrument teleskopu, spektrograf i kamera w jednym, który pracuje w temperaturze minus 266 st. C.

Jak skomentowali to przedstawiciele NASA: „jakość zdjęcia jest bezprecedensowa”.

Kiedy Teleskop Webba rozpocznie pracę?

Webb nie miał łatwych początków. Prace nad nim ciągnęły się latami, budżet zaś został wielokrotnie przekroczony. Start teleskopu był przekładany ponad 20 razy. Tym bardziej cieszy, że na razie z Teleskopem Webba nie ma absolutnie żadnych problemów.

W tej chwili urządzenie jest przygotowywane do pracy naukowej, która ma rozpocząć się w lipcu 2022 r. Przygotowywanie obejmuje kalibrację wszystkich instrumentów badawczych i przetestowanie, jak będą sobie radzić w skrajnych temperaturach.

Źródło: NASA

Czytaj więcej fascynujących artykułów o kosmosie:

Zaskakujące nowe zdjęcia Marsa pokazują wielki okrągły znak i gigantyczne, jakby wydrapane szponami rysy. Co to jest?

Sonda Mars Express pracuje na orbicie Marsa od 2003 r. Właśnie przesłała niezwykłe obrazy jednego z rejonów Czerwonej Planety.
Zaskakujące nowe zdjęcia Marsa pokazują wielki okrągły znak i gigantyczne, jakby wydrapane szponami rysy. Co to jest? (fot. ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)
Zaskakujące nowe zdjęcia Marsa pokazują wielki okrągły znak i gigantyczne, jakby wydrapane szponami rysy. Co to jest? (fot. ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

Konstelacja satelitarna, która ma zajrzeć pod piaski Sahary. Oto misja OASIS

Cel – zbadanie warstw wodonośnych Sahary oraz określenie tempa topnienia lodowców. Planowana misja JPL NASA „OASIS” wykorzystuje metody sprawdzone na Marsie, by chronić Ziemię.
Konstelacja satelitarna, która ma zajrzeć pod piaski Sahary. Oto misja OASIS (fot. NASA JPL)
Konstelacja satelitarna, która ma zajrzeć pod piaski Sahary. Oto misja OASIS (fot. NASA JPL)

Neptun – tu rok trwa 165 naszych lat, a nasze huragany przy tamtejszych są jak zefirek! Tajemnice Neptuna

Ta piękna planeta to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Dlaczego Neptun jest niebieski? Dlaczego jeden z jego księżyców staje się coraz cieplejszy? Pytań jest znacznie więcej, szczegól...
Screen Shot 2016-02-08 at 20
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama