Polacy zajrzą do średniowiecza wszechświata
Polska dołączy do programu LOFAR badającego kosmos przed miliardami lat, zanim powstały pierwsze gwiazdy.
To tzw. "wieki ciemne" wszechświata. Według obecnego stanu wiedzy, trwały między 150 a 800 milionami lat po Wielkim Wybuchu. Na pomysł badania ich za pomocą potężnego międzynarodowego systemu radioteleskopowego LOFAR wpadli Holendrzy z agencji ASTRON. Umożliwi on obserwacje bardzo niskich częstotliwości, najniższych widzialnych z Ziemi. Ułatwi to także monitorowanie bezpośredniego sąsiedztwa naszej planety.
Stacje systemu LOFAR będą rozmieszczone w całej Europie i połączone szybkim łączem internetowym. Dane zbierane będą przez ośrodek w holenderskim Groeningen. Polska wybuduje trzy elementy sieci – w Bałdach na Warmii (stację obsługiwać będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), w Łazach niedaleko Bochni (Uniwersytet Jagielloński) oraz w Borowcu w Wielkopolsce (Centrum Badań Kosmicznych PAN). Będą to najdalej wysunięte na wschód placówki LOFAR.
W projekcie uczestniczy dziewięć ośrodków naukowych z Polski w ramach konsorcjum POLFAR. Instalacje badawcze mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.