Reklama

W tym artykule:

  1. Misja Polaka nie wcześniej niż w sierpniu
  2. Lot wart 65 milionów euro
  3. Kiedy Polak poleci na orbitę?
Reklama

2023 rok otworzył przed Polską nowe perspektywy kosmiczne. Zaczęło się od przyjęcia Polaka, dr. Sławosza Uznańskiego, do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym samym czasie przyszła wiadomość o wielokrotnym zwiększeniu naszej składki do ESA. Chwilę później opinia publiczna dowiedziała się, że Polak poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji amerykańskiej firmy Axiom Space.

Za to dzisiaj Polska Agencja Prasowa opublikowała informację, z której można zrozumieć, że lot został przesunięty. Powiedział o tym sam astronauta projektowy – dr Uznański – w rozmowie z redaktor Urszulą Kaczorowską. W takim razie kiedy drugi Polak w kosmosie znajdzie się na orbicie?

Misja Polaka nie wcześniej niż w sierpniu

– Oficjalny termin misji zostanie ogłoszony po skompletowaniu pełnego składu załogi. Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Kosmicznej i Axiom w tej sprawie – powiedziała nam Agnieszka Gapys, rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), pilotująca sprawę polskiej misji na ISS.

Sławosz Uznański: potrzebuję wyzwań. Nowy polski astronauta trenuje do lotu w kosmos

W tej chwili bliżej mi do wypełniającego polecenia żołnierza niż rozporządzającego swoim czasem naukowca – mówi Sławosz Uznański. To polski kandydat na astronautę.
Sławosz Uznański: potrzebuję wyzwań. Nowy polski astronauta trenuje do lotu w kosmos (fot. Sebastiaan ter Burg from Utrecht, The Netherlands, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)
Sławosz Uznański: potrzebuję wyzwań. Nowy polski astronauta trenuje do lotu w kosmos (fot. Sebastiaan ter Burg from Utrecht, The Netherlands, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

W tej chwili na stronie Axiom Space zamieszczone są jedynie informacje o trzech zrealizowanych misjach, z których ostatnia – Axiom 3 – miała miejsce w styczniu 2024 roku. Kolejna – według informacji opublikowanej przez Axiom – ma wystartować nie wcześniej niż w sierpniu tego roku. Przy czym samo wyrażenie „nie wcześniej niż w sierpniu”, oznacza jedynie, że wcześniejsze terminy są absolutnie wykluczone. Nie mówi za to nic o tym, kiedy wystartuje misja.

Skąd ta niepewność? – Terminy startów misji zależą od wielu czynników: warunków technicznych, możliwości startu, etapu przygotowania eksperymentów. My jesteśmy przygotowani do misji. Nasz astronauta jest w trakcie szkolenia i byłby gotowy, również nasze eksperymenty są na odpowiednim etapie przygotowania. Czekamy jednak na skompletowanie załogi przez Axiom i ESA – wyjaśnia Agnieszka Gapys.

Lot wart 65 milionów euro

Według umowy zawartej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną, koszt polskiej misji na ISS to 65 milionów euro. Poza samym lotem i jego wymiarem edukacyjnym, główny nacisk położony jest na eksperymenty kosmiczne.

W 2023 roku ESA w porozumieniu z POLSA ogłosiły skierowany do polskich podmiotów z branży kosmicznej konkurs na eksperymenty, jakie mogą zostać zrealizowane podczas misji Polaka na ISS. Rodzime instytucje naukowe i firmy komercyjne zgłosiły łącznie 66 eksperymentów, spośród których wybrano 18. W tej chwili wciąż trwają prace przygotowawcze. Szczegółowa lista eksperymentów będzie znana bliżej startu misji.

– Za przygotowanie techniczne eksperymentów odpowiada ESA, niemniej najważniejsze kwestie zostały już ustalone. Firmy, uczelnie i instytuty są w trakcie podpisywania umów z ESA – mówi rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kiedy Polak poleci na orbitę?

Opracowywany jest też związany z misją szeroki program edukacyjny dla polskich uczniów. Bo tego typu kosmiczna wyprawa jest wyjątkowo istotna z punktu widzenia popularyzacji nauki i wsparcia w nauczaniu przedmiotów ścisłych. Wielu dzisiejszych inżynierów kosmicznych otwarcie mówi, że ich fascynacja kosmosem i naukami ścisłymi rozpoczęła się od spotkania z ludźmi, którzy w tym kosmosie byli.

W takim razie kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia realnej daty startu misji z Polakiem na pokładzie? Patrząc na poprzednie działania w tym względzie Axiom Space, prawdopodobnie dojdzie do tego na trzy miesiące przed startem.

Reklama

Pytaniem otwartym pozostaje, czy pierwszy od 1978 roku lot Polaka w kosmos będzie jedynym, czy też stanie się przyczynkiem do szerszego udziału naszych rodaków w kosmicznych misjach załogowych? – Dziś oczywiście dla nas najważniejsza jest ta misja. Na pewno nie chcielibyśmy, żeby drugi lot Polaka w kosmos był ostatnim w historii – podsumowuje Agnieszka Gapys.

Nasz ekspert

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana z magazynami portali Gazeta.pl oraz Wp.pl. Współautorka książek „Człowiek istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”.
Reklama
Reklama
Reklama