Zaskakujące znalezisko w krypcie Majów. Archeolodzy odkryli, że z ludzkich prochów tworzono piłki do gry
Archeolodzy odkryli, że w krypcie Majów nie tylko kremowano ludzi. W miejscu tym rdzenni mieszkańcy mieli wytwarzać gumowe piłki, które wykorzystywane były do tajemniczej rytualnej gry.
W tym artykule:
- Archeolodzy prowadzili wykopaliska w krypcie odkrytej 2 lata temu
- W odnalezionych naczyniach znajdowała się masa, w skład której wchodziły ludzkie prochy
- Czym było Ullamaliztli, majańska gra rytualna?
- Kim byli Majowie?
W ostatnich miesiącach archeolodzy dokonali kilku niezwykłych odkryć, które miały związek z cywilizacją Majów. W maju badacze ustalili, dlaczego rdzenni mieszkańcy Meksyku wwiercali w zęby drogocenne klejnoty. Okazuje się, że nie tylko dla wyglądu, ale również dlatego, że była to forma profilaktyki i leczenia uzębienia.
Archeolodzy prowadzili wykopaliska w krypcie odkrytej 2 lata temu
Za najnowsze odkrycie odpowiada zespół badaczy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, które ma siedzibę w stolicy Meksyku. Naukowcy prowadzili badania na terenie stanowiska archeologicznego Toniná, które było niegdyś jedną z majańskich osad. Nazwa w języku tseltal oznacza „dom z kamienia”, co odnosi się do licznych kamiennych rzeźb i budowli, które znajdują się w tym miejscu.
Co spowodowało upadek cywilizacji Majów? Tę przyczynę znamy dziś aż za dobrze…
Naukowcy dokonali skrupulatnej analizy 800 lat istnienia cywilizacji Majów. Okazało się, że początek końca nastąpił wraz z olbrzymią suszą, która ogarnęła ich ziemie.Archeolodzy postanowili raz jeszcze przyjrzeć się krypcie, którą po raz pierwszy odkryto w 2020 roku. Była częścią jednej z największych piramid dawnego majańskiego miasta, która została wybudowana ok. VII–VIII wieku n.e. Do pomieszczenia, które znajdowało się ok. 8 metrów pod ziemią prowadził skomplikowany labirynt.
W odnalezionych naczyniach znajdowała się masa, w skład której wchodziły ludzkie prochy
Podczas najnowszych wykopalisk naukowcom udało się znaleźć ponad 400 naczyń. W środku znajdowała się masa, która wytworzona była z węgla drzewnego, gumy, korzeni lokalnych drzew oraz ludzkich prochów. Analiza wykazała, że ludzkie prochy były wykorzystywane do utwardzania nietypowego materiału. Historycy twierdzą, że z tejże masy wytwarzano rytualne piłki, które były elementem gry ullamaliztli, którą Majowie rozgrywali na boisku w Toninie.
Czym było Ullamaliztli, majańska gra rytualna?
Ullamaliztli była to gra plemion prekolumbijskiej Mezoameryki i Ameryki Południowej. Pierwsze boiska do tych rytualnych rozgrywek zbudowali Olmekowie nawet 4 tysiące lat temu. Eksperci twierdzą, że podobne obiekty znajdowały się w każdym mieście prekolumbijskiej Mezoameryki, ale nie wszystkie zachowały się do tej pory.
W poszukiwaniu dawnych cywilizacji. W tych miejscach odkryjesz duchy przeszłości
Po starożytnych cywilizacjach została już tylko historia. Jednak dzięki kolejnym odkryciom archeologicznym i naukowcom, ta jest wciąż żywa. Na świecie wciąż są miejsca, które pamiętaj..Boisko było prostokątne a po bokach znajdowały się pionowe mury mury. Po środku muru z jednej i z drugiej strony umieszczone były pierścienie, które prawdopodobnie służyły do zdobywania punktów poprzez rzut piłką. Najczęściej w rozgrywce brało udział czterech graczy, po dwóch w drużynie. W majańskiej symbolice boisko miało oznaczać wszechświat, a piłki słońce lub księżyc. Sama gra była równoznaczna z niepewnością losu lub przypadku, który decyduje o życiu i śmierci. Każdą rozgrywkę obserwowali jedynie ludowi kapłani.
Kim byli Majowie?
Majowie byli twórcami niezwykle rozwiniętej cywilizacji w okresie prekolumbijskim. Zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Belize, Salwadoru i Hondurasu. Ich początki sięgają nawet 2000 r. p.n.e., które określa się mianem okresu preklasycznego. W tym czasie powstawały pierwsze osady, m.in. Cuello, które leży dziś w północnym Belize, oraz starożytne ołtarze i ośrodki kultury. Natomiast pierwsze bezpośrednie wzmianki o słynnym kalendarzu Majów pojawiają się na inskrypcjach dopiero z II-III w n.e., czyli z tak zwanego okresu klasycznego.
Archeolodzy odnaleźli odciętą głowę bardzo ważnego boga Majów. Pochodzi sprzed 1300 lat
Kamienna głowa została odnaleziona pośród ruin w starożytnym mieście Palenque w Meksyku. Należała do majańskiego boga kukurydzy.Majowie budowali niezwykłe konstrukcje architektoniczne, przepiękne miasta i zjawiskowe piramidy schodkowe oraz świątynie. Zajmowali się również sztuką, którą konsekwentnie rozwijali. Majowie rozwinęli między innymi pismo herogliczine i dwudziestkowym system liczbowy. Interesowało ich niebo, dlatego prowadzili skrupulatne obserwacje astronomiczne oraz posługiwali się precyzyjnymi systemami rachuby czasu.
Źródło: INAH