Reklama

W tym artykule:

  1. Historia wczesnośredniowiecznej Wielkiej Brytanii
  2. Anglosasi jak wikingowie brali udział w wyprawach
  3. Kim byli Sasanidzi?
  4. Anglosasi byli świadomi globalnych wydarzeń na świecie
Reklama

Historia Wielkiej Brytanii sięga czasów neolitycznych. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed ok. 9000 lat. Jednak dopiero Celtowie, którzy przybyli z Europy Środkowej w VII w. p.n.e. i zasiedlili całe wyspy, stworzyli pierwszą cywilizację na wyspach. W I wieku n.e. region ten został – tak jak większość Europy – podbity przez Rzymian.

Historia wczesnośredniowiecznej Wielkiej Brytanii

Panowanie Rzymu trwało do V wieku. Wówczas Anglia została podbita przez plemiona anglosaskie, które dały początek brytyjskiej państwowości. Nowi przybysze stworzyli system państw, który nazywamy heptarchią. Składał się on z 7 głównych królestw, które walczyły o dominację. Pod koniec V wieku rozpoczęła się również chrystianizacja Wielkiej Brytanii.

W IX wieku po raz pierwszy wikingowie zaatakowali Wyspy Brytyjskie. Był to również początek wielkich podbojów Normanów, którzy później wyruszali w odległe regiony świata, aby m.in. walczyć dla Bizancjum. Oczywiście nie robili tego bezinteresownie. Ich główną motywacją było bogactwo i kosztowności, które przywozili z powrotem do Skandynawii.

Do tej pory uważano, że to właśnie wikingowie w tamtych czasach podróżowali za złotem. Najnowsze odkrycie rzuca jednak nowe światło na te wyprawy. Naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie odkryli dowody, które wskazują, że Anglosasi również mogli brać udział w podróżach, które prowadziły ich nawet na Bliski Wschód, m.in. do północnej Syrii.

Anglosasi jak wikingowie brali udział w wyprawach

Prof. John Simpson twierdzi, że książęta anglosascy również walczyli po stronie cesarstwa wschodniorzymskiego. – Brali udział w kampanii we wschodniej części Morza Śródziemnego przeciwko irańskim Sasanidom – mówi historyk z Muzeum Brytyjskiego. Świadczą o tym artefakty, które badacze odnaleźli w pochówkach w z VI wieku w Sutton Hoo, Taplow oraz Prittlewell w Anglii.

– Perłowa okrągła filiżanka w grobie z Prittlewell jest wyjątkowa. Jej ikonografia mocno wpisuje się w sasański styl projektowania, sugerując, że została wykonana w Persji, w sasańskim warsztacie – stwierdził Simpson w rozmowie z brytyjskim The Guardian.

Jak żyli skandynawscy wojownicy w średniowieczu? Osady wikingów można zwiedzać także w Polsce

Mówiąc o wikingach, większość osób ma na myśli wojowniczych zdobywców, którzy przemierzali morza i oceany na pokładzie swych łodzi. Trzeba jednak wiedzieć, że między kolejnymi wyprawa...
Wikingowie w Polsce
Wikiński skansen na wyspie Wolin, fot. Getty Images

Simpson współpracował z historyczką zajmującą się wczesnym średniowieczem z Uniwersytetu Oksfordzkiego Helen Gittos. Chodziło o to, aby dokładnie zbadać przedmioty odnalezione w dawnych anglosaskich grobowcach. – Doszliśmy do wniosku, że najprawdopodobniej artefakty te w większości pochodził ze wschodniej części Morza Śródziemnego i północnej Syrii.

Kim byli Sasanidzi?

Sasanidzi to dynastia, która panowała w dawnej Persji (współczesnym Iranie) w latach 224–651 naszej ery. Jej założycielem miał być Sasan, pasterz lub według niektórych źródeł arcykapłan Anahity, który rzekomo był potomkiem Achemenidów (innej dynastii panującej w latach 550–330 p.n.e.).

Uważa się, że rządy dynastii Sasanidów bardzo różniły się od wcześniejszych panujących w Persji. Opierali się na ideologii o charakterze narodowym. Zwiększali związki państwa z zoroastryzmem, który stał się religią oficjalną, co prowadziło do prześladowania innych wyznań. Za ich panowania następowała również centralizacja rządów.

– Wschodnia stylistyka tunik wojowników pochowanych Prittlewell i Taplow, w połączeniu ze zdobieniami sprzączek na ramionach, które odkryto w Sutton Hoo, utwierdzają nas w przekonaniu, że te osoby wróciły z Syrii. Ta zaś była wówczas pod panowaniem Sasanidów – zwraca uwagę prof. Simpson.

Anglosasi byli świadomi globalnych wydarzeń na świecie

Brytyjscy naukowcy uważają, że zaangażowanie Anglosasów w konflikt pomiędzy Bizancjum a Persją prawdopodobnie wynikało z chęci przygody, ale przede wszystkim obietnicy zapłaty i wzbogacenia się. – Bizantyjczycy byli znani z rekrutacji najemników z całej Europy Zachodniej, aby wzmocnić swoje armie – tłumaczy Simpson. Najemnicy ci oprócz zapłaty mogli również liczyć na łupy, które mieli prawo zabierać do kraju.

– To odkrycie rzuca nowe światło na wczesnośredniowieczną historię Wielkiej Brytanii. Odkrycia sugerują, że elita anglosaska nie tylko była świadoma szerszych konfliktów geopolitycznych na świecie, ale także aktywnie w nich uczestniczyła – podsumowali autorzy najnowszego badania.

Reklama

Źródło: British Museum.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama