W Meksyku odkryto tajemniczą konstrukcję Majów. Znajdowała się pod boiskiem
W meksykańskim Campeche archeolodzy odnaleźli podziemną konstrukcję, która znajdowała się bezpośrednio pod majańskim boiskiem do gry w rytualną piłkę. Charakterystyczne było to, że miała pomalowane ściany.
W tym artykule:
- Tajemnicza podziemna konstrukcja
- Budynek był ważną częścią życia politycznego
- Chaos, wojny i śmierć w okresie przed przybyciem konkwistadorów
Campeche to stan w południowo-wschodnim Meksyku, położony na półwyspie Jukatan. To jeden z najbardziej zjawiskowych regionów kraju, który pełny jest stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Majów. To kraina dawnych tradycji i wierzeń, których ślady są wciąż odkrywane. W ubiegłym roku archeolodzy odnaleźli tajemniczą konstrukcję, która związana była z kultem Kukulkana, jednego z najważniejszych majańskich bogów.
Tajemnicza podziemna konstrukcja
Najnowsze badania międzynarodowego zespołu archeologów pod kierunkiem Ivana Šprajca w Campeche skupiły się na rozległym i niezamieszkanym obszarze w centrum stanu, charakteryzującym się obecnością terenów podmokłych i nizinnych.
W pracach wykorzystywano LiDAR, czyli technologię, która dzięki zastosowaniu promieni laserowych jest w stanie odwzorować trójwymiarowy model terenu. Do szczególnego odkrycia doszło na północny zachód od stanowiska Nadzcaan, odkrytego w latach 90. XX w.
Na pokaźnym wzgórzu odnaleziono ślady majańskiej osady, która zlokalizowana była wokół głównego placu. Šprajc wyjaśnia, że choć nie był duży, musiał mieć pewne znaczenie społeczno-polityczne, ponieważ w jego centrum znajdowały się budowle o wysokości do 13 metrów. We wschodniej części tego osiedla znajdowało się boisko do piłki, w którą grali Majowie. Jednak nie boisko zadziwiło badaczy, a coś, co znajdowało się pod spodem.
Budynek był ważną częścią życia politycznego
Odkryto tam dodatkową konstrukcję podziemną, która mogła pochodzić z okresu wczesnoklasycznego (lata 200–600 n.e.). Pomieszczenia pokryte były warstwami sztukaterii, na której były ślady farby. – Mamy wrażenie, że kultura Majów w tym regionie, który właśnie zbadaliśmy, była znacznie mniej wyszukana niż w Petén na południu, a także w regionach Chenes i Chactún na północy i wschodzie Campeche – zauważył Šprajc.
Budowały piramidy i składały krwawe ofiary z ludzi. Co jeszcze łączyło cywilizacje prekolumbijskie?
Cywilizacje prekolumbijskie zaczęły formować się na długo, zanim mieszkańcy Starego Kontynentu przybyli na ich ziemie. Niestety, odkrycie Nowego Świata doprowadziło do ich zagłady. Co wiem...– Zlokalizowaliśmy pozostałości budynku, który istniał przed wybudowaniem boiska. Miał pomalowane ściany, ale dopiero dalsze wykopaliska mogą ujawnić kształt tego budynku i jego funkcję – dodał Ivan Šprajc, Był to najwyraźniej bardzo ważny obiekt. Boiska do piłki nożnej zwykle znajdowały się tylko w kluczowych miastach Majów, które były ośrodkami regionalnej organizacji politycznej – twierdzi słoweński archeolog w rozmowie z Live Science.
Z oświadczenia archeologów wynika, że podczas najnowszych badań w Campeche udało im się odnaleźć kilka starożytnych osad Majów, w których przetrwały ruiny budynków mieszkalnych i piramid świątynnych. – W 2023 odkryliśmy Ocomtún, zaginione miasto Majów, w którym znajduje się kilka dużych piramid z okresu klasycznego. Nowo odkryta podziemna konstrukcja znajduje się na wcześniej niezbadanym obszarze na południe od Ocomtún – napisali uczeni.
Chaos, wojny i śmierć w okresie przed przybyciem konkwistadorów
W sumie w nowym stanowisku archeologicznym zidentyfikowano plac, piramidę o wysokości 16 metrów i prostokątny zbiornik wodny. W pozostałościach piramidy archeolodzy znaleźli kilka darów wotywnych. To m.in. naczynia ceramiczne, obiekty wykonane z ceramiki, a także grot włóczni. – Dary te zostały złożone w ostatnim okresie przed przybyciem hiszpańskich zdobywców: od 1250 do 1524 roku – powiedział Šprajc.
– Był to czas, gdy region ten popadł już w polityczny chaos. Ludzie, którzy pozostali na tym obszarze, znaleźli się w olbrzymim kryzysie. Doszło do drastycznego spadku liczby ludności, który był spowodowany zubożeniem gleby, zmianami klimatycznymi, takimi jak długotrwałe susze. Oraz wojnami, które siały spustoszenie i śmierć – stwierdził archeolog.
– Te ofiary wskazują, że nawet po opuszczeniu większości osad Majów, małe i zubożałe grupy nadal „włóczyły się po okolicy” i praktykowały wierzenia swoich przodków – wyjaśnił Šprajc.
Źródło: INAH.